Goji berry ekstraktının kitosan ile enkapsülasyonu ve antimikrobiyal özelliklerinin incelenmesi
Injection of goji berry extract with chitosan and analysis of antimicrobial properties
- Tez No: 698628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, doğal asetilasyon yöntemiyle elde edilen doğal katyonik bir polisakkarit olan kitosan, sarımsak özütü garlik ve goji berry özütü taurine ekstraktları ile enkapsüllendi. Kapsülleme işleminde püskürtmeli kurutma yöntemi kullanıldı. Kurutma giriş sıcaklığı 120 oC ve çıkış sıcaklığı 45 oC olarak belirlendi. Elde edilen ekstraktlar ve kapsüllenmiş kitosan bileşikleri Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR) ve Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografisi (HPLC) ile analiz edildi ve kriyoskopi yöntemi ile molekül ağırlıkları belirlendi. Sentezlenen bileşiklerin % antioksidan aktivitesi UV spektrofotometresi ile analiz edildi ve antioksidan bileşiklerin enkapsülasyonda yükleme kapasiteleri hesaplandı. Daha sonra sentezlenen bileşiklerin antibakteriyel analizleri ve yüzey aktivite analizleri Listeria monositogenes, Staphylococcus aureus, E.coli ve Salmonella bakterilerine karşı kuyu difüzyon metodu ve Zeiss mikroskop kullanılarak yapıldı. Elde edilen analiz sonuçlarına göre, sentezlenen CSA ve CSB bileşiklerinin % antioksidan aktivite değerleri sırasıyla % 49.3 ve % 58.7 olarak belirlendi. Molekül ağırlıkları kitosan (CS), CSA ve CSB bileşikleri için sırasıyla 67, 95 ve 134 kDa olarak hesaplandı. Antioksidan bileşiklerin enkapsülasyonda yükleme kapasiteleri CSA ve CSB için sırasıyla % 58.4 ve % 65.1 olarak analiz edildi. Kitosan ve kapsüllenen CSA ve CBS bileşiklerinin antibakteriyel analizleri için 4 farklı bakteri kullanıldı. Gram negatif bakteriler olarak E.coli ve Salmonella bakterileri, gram pozitif bakteriler olarak S.aureus ve L.monocytogenes kültürleri kullanıldı. Antibakteriyel analiz sonuçlarına göre en büyük inhibisyon zonları CSA ve CS bileşikleri için Listeria monocytogenes bakterisine karşı elde edilmiştir. Bileşiklerin E.coli, Salmonella, Listeria monocytogenes ve S.aureus bakterilerine karşı yapılan yüzey aktivite analiz sonuçlarına göre ise S.aureus bakteri dışında diğer tüm bakterilere karşı anlamlı yüzey aktivite sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, chitosan, a natural cationic polysaccharide obtained by natural acetylation method, garlic extract garlic and goji beri extract were encapsulated with taurine extracts. Spray drying method was used in the encapsulation process. Drying inlet temperature was determined as 120 oC and outlet temperature as 45 oC. The extracts and encapsulated chitosan compounds were analyzed by Fourier transformed infrared spectroscopy (FTIR) and High Performance Liquid Chromatography (HPLC) and their molecular weights were determined by cryoscopy method. The % antioxidant activity of the synthesized compounds was analyzed by UV spectrophotometer and the loading capacity of the antioxidant compounds in encapsulation was calculated. Then, antibacterial analyzes and surface activity analyzes of the synthesized compounds were performed against Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus, E.coli and Salmonella bacteria using well diffusion method and Zeiss microscope. According to the analysis results % antioxidant activity values of synthesized CSA and CSB compounds were determined as 49.3 % and 58.7 % respectively. Molecular weights were calculated as 67, 95 and 134 kDa for chitosan (CS), CSA and CSB compounds, respectively. The loading capacities of the antioxidant compounds in encapsulation were analyzed as 58.4 % and 65.1 % for CSA and CSB, respectively. Four different bacteria were used for antibacterial analysis of chitosan and encapsulated CSA and CBS compounds. E.coli and Salmonella bacteria were used as gram negative bacteria, S.aureus and L.monocytogenes cultures were used as gram positive bacteria. According to the antibacterial analysis results, the largest inhibition zones for CSA and CS compounds were obtained against Listeria monocytogenes bacteria. According to the surface activity analysis results of the compounds against E.coli, Salmonella, Listeria monocytogenes and S.aureus bacteria, significant surface activity results were obtained against all bacteria except S.aureus bacteria.