Analysis of transcriptome data for the evaluation of metabolic deregulation in cancer
Kanserde metabolik deregülasyonun değerlendirilmesi için transkriptom verilerinin analizi
  1. Tez No: 698633
  2. Yazar: ILIR SHERAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SREEPARNA BANERJEE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kanser metabolizması, tümör yönetimi ve tedavisindeki büyük potansiyeli nedeniyle şu anda sıcak bir araştırma alanıdır. Karaciğer Hepatosellüler Karsinom (LIHC), akciğerden sonra en sık görülen altıncı ancak en ölümcül ikinci kanserdir. Muhtemelen organın kemoterapide kullanılan ilaçları detoksifiye etme yeteneği nedeniyle son derece agresif ve tedavisi çok zordur. LIHC'li hastaların prognozu genellikle kötüdür ve tanıdan sonra sağ kalımları çok kısadır. Bu çalışmada, tümör biyoenerjisini, katabolizmasını ve genel olarak anabolizmayı daha iyi anlamak amacıyla, merkezi hücresel metabolizmada yer alan enzimlerin ve tümör ile normal dokuları arasındaki metabolit taşıyıcılarının ekspresyonundaki değişiklikler ölçülmüştür. Daha sonra, AKR1B10'un pentoz fosfat yolu ile potansiyel bağlantısı silico olarak incelenmiştir. AKR1B10, çoğu LIHC hastasında ekspresyonu çok erken bir aşamadan artan önemli bir enzimdir ve düşük genel sağkalım ile ilişkilidir. Bununla birlikte, mekanik olarak bu genin ekspresyonunun neden kötü sağkalım ile ilişkili olduğu kesin olarak bilinmemektedir ve bu çalışmada bu ilişkiyi ve oluştuğu bağlamı belirlemeyi amaçladık. Bu çalışmada, çeşitli biyoinformatik ve hesaplama yaklaşımlarını kullanarak, AKR1B10'un PPP ve bir dizi başka detoksifiye edici enzim ile birlikte çalışarak tümör agresifliğini arttırdığını bulduk. Ayrıca, LIHC hasta sınıflandırması için iki çok gen imzalı prognostik model oluşturmak üzere makine öğrenimindeki en son araçları kullandık.
Özet (Çeviri)
The great potential of cancer metabolism in tumor development as well as treatment has been appreciated in recent years. In this study, an extensive list of enzymes relevant to central cellular metabolism and metabolite transporters were manually curated. A pan cancer differential expression of these genes between tumor and their normal counterpart was analyzed in an attempt to better understand tumor bioenergetics, catabolism and anabolism in general. Major deregulation of these genes, particularly the enzymes involved in NADPH metabolism was observed in Liver Hepatocellular Carcinoma (LIHC). LIHC is an extremely aggressive treatment resistant disease with poor prognosis and overall survival (OS), probably due to the ability of the organ to detoxify chemotherapy drugs. AKR1B10 is an NADPH utilizing enzyme whose expression was increased from a very early stage in most LIHC patients and was associated with low OS. However, mechanistic underpinnings of this association is unknown. To address this and the context in which it occurs we hypothesized a potential connection of AKR1B10 with the pentose phosphate pathway (PPP), a glucose metabolizing pathway that generates NADPH. Using various bioinformatics and computational approaches, we found that AKR1B10 works in concert with PPP and a number of other detoxifying enzymes to enhance tumor aggressiveness. In addition, we report the use of latest tools in machine learning to build multi-gene signature prognostic models for highly significant LIHC patient stratification.