Hastanede yatan COVID-19'lu hastalara uygulanan bazı biyokimyasal testlerin kemometrik yaklaşım ile değerlendirilmesi
Evaluation of some biochemical tests applied to COVID-19 in-patients by chemometric approach
  1. Tez No: 698634
  2. Yazar: MEHMET NURİ GÜLSÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada hastanede yatmakta olan 61 COVID-19 koronavirüs hastası ile 42 sağlıklı bireyin bazı biyokimyasal parametreleri karşılaştırılmıştır. Hastanede yatan koronavirüs hastalarının, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında bazı testlerde yükseliş ve düşüşler kaydedilmiştir. Cinsiyetler arası karşılaştırmalarda, erkeklerin virüsten daha çok etkilendiği görülmektedir. Hastalar, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, hastalarda CRP, GLUKOZ, ÜRE, KREATİNİN, Mg, ALP, ALT, AST, GGT, LDH, CK seviyeleri yükselirken, Ca, TP, ALB, GLB testlerinde düşüş kaydedilmiştir. Ancak Na, K, Cl, BİLLİRUBİN seviyelerinde herhanngi bir değişiklik görülmemiştir. Hastanede yatmakta olan COVID-19 hastalarının cinsiyetleri baz alınıp karşılaştırıldığında, erkeklerde CRP, GLUKOZ, ÜRE, KREATİNİN, ALT, AST, GGT, CK, LDH değerleri yüksek seviylerde bulunmuştur. Bunun yanısıra erkeklerde Ca, TP, GLB, ALB, P, ÜRİK ASİT seviyeleri düşerken, kadın ve erkek kıyaslamasında Na, K, Cl, BİLİRUBİN ALP düzeylerinde önemli bir fark görülmemiştir. Erkeklerde, CK değerleri keskin bir şekilde yükselirken, kadınlarda ise düşüşü görülmüştür. Kontrol grubu hastalarında ise cinsiyet değerlendirmesi yapıldığında aynı sonuçlar elde edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biochemical parameters of 61 hospitalized COVID-19 coronavirus patients and 42 healthy individuals were compared. Hospitalized coronavirus patients have recorded ups and downs in some tests when compared to the control group. In comparisons between the sexes, it is seen that men are more affected by the virus. Compared with the control group, CRP, GLUCOSE, UREA, CREATININ, Mg, ALP, ALT, AST, GGT, LDH, CK levels were increased in patients, while Ca, TP, ALB, GLB tests were decreased. However, no changes were observed in Na, K, Cl, BİLLİRUBIN levels. When the genders of hospitalized COVID-19 patients were compared, CRP, GLUCOSIS, UREA, CREATININ, ALT, AST, GGT, CK, LDH values were found to be high in men. In addition, while Ca, TP, GLB, ALB, P, URIC ACID levels decreased in men, there was no significant difference in Na, K, Cl, BILIRUBIN ALP levels in men and women. While CK values rose sharply in men, they decreased in women. In the control group patients, the same results were not obtained when the gender assessment was performed