Hayrettin Günay ve halk bilimi çalışmaları
Hayrettin Günay and folklore studies
- Tez No: 698635
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABONOZ KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1958
Özet
Halk bilimi çalışmaları uzman araştırmacıların yanı sıra gönüllü olarak ilgilenen, yerel araştırmacılar tarafından da gerçekleştirilmiştir. Bu sayede uzmanların ulaşamadığı, tespit edemediği pek çok ürün gönüllü araştırmacılar tarafından derlenerek kayıt altına alınmıştır. Bu çalışmada, Giresun-Görele doğumlu olan ve hayatının büyük çoğunluğunu burada geçiren emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni, gönüllü halk bilimi araştırmacısı Hayrettin Günay'ın halk bilimi çalışmalarını bir araya toplamak ve bu çalışmaları analiz etmek amaçlanmıştır. Öncelikle yapılan görüşmeler doğrultusunda Hayrettin Günay'ın hayatına dair bilgiler verilmiş daha sonra gönüllü bir araştırmacı olan Günay'ın halk bilimi çalışmaları kronolojik olarak sıralanıp tahlil edilmiştir. Çalışmanın biyografi kısmında görüşme yöntemi kullanılmış, ses kayıtlarından elde edilen veriler deşifre çalışmaları ile yazıya aktarılmıştır. Çalışmaların incelenmesi kısmında ise arşiv araştırması ve doküman inceleme yöntemleri kullanılmıştır. Bir kısmı yazarın kendisinden, büyük bir kısmı ise yayın organlarının arşivinden elde edilen belgelerin yayın bilgileri tek tek tespit edilmiş, kronolojik olarak sıralanmış, bütün çalışmalar arasından halk bilimi çalışmaları seçilerek tahlil edilmiştir. Belgeler incelendikten sonra fişlemeler yapılmış ve veriler konularına göre sınıflandırılmıştır. Malzemelerin sınıflandırılışı sırasında ilgili literatürden faydalanılmıştır. Çalışmada Hayrettin Günay'ın halk edebiyatı, halk müziği, kemençecilik geleneği, halk oyunları, geçiş dönemleri, geleneksel avcılık, şenlik ve festivaller, çocuk oyunları, halk dili, halk botaniği, el sanatları gibi çeşitli konularda kaleme aldığı halk bilimi çalışmaları değerlendirilmiştir. Bu çalışma ile Hayrettin Günay'ın yöreye ait halk bilimi ürünlerini derleyerek 500'e yakın halk bilimi yazısı yazdığı tespit edilmiştir. Hayrettin Günay'ın halk bilimi derlemelerine dayalı olarak yazdığı çalışmaları incelenerek Görele yöresinin halk bilimi açısından önemli bir zenginliğe sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The folklore studies has been carried out by specialist researchers as well as local researchers who are voluntarily interested. In this way, many products that the experts could not reach or detect were compiled and recorded by volunteer researchers. The aim of this study was to gather and analyze the manuscripts of the folklore study by Hayrettin Günay, a retired Turkish Language and Literature teacher, who was born in Giresun-Görele and spent most of his life here, and a volunteer folklore researcher. First of all, information about the life of Hayrettin Gunay was given in line with the interviews, and then the folklore writings of Gunay, who was a volunteer researcher, were sorted and analyzed chronologically. In the biography part of the study, the method of interview was used, and the data obtained from the audio recordings were transcribed with deciphering. In the examination of the studies, archive research and document review methods were used. The publication information of the documents, some of which were obtained from the author himself, and most of them from the archives of the publishing organs, were determined one by one, sorted chronologically, and folklore articles were selected and analyzed among all studies. After the documents were examined, they were recorded and the data were classified according to their subjects. Relevant literature was used during the classification of materials. In the study, folklore articles written by Hayrettin Günay on various subjects such as folk literature, folk music, fiddle tradition, folk dances, transition periods, traditional hunting, carnivals and festivals, children's games, folk language, folk botanic and handicrafts were evaluated. With this study, it was determined that Hayrettin Gunay compiled the folklore products of the region and wrote nearly 500 folklore articles. It was seen that Görele region has an important wealth in terms of folklore by examining Hayrettin Günay's writings based on folklore compilations.