Yönetimde karar verme stillerinin örgüt kültürüne etkisi
The effect of decision making styles in management to organization culture
- Tez No: 331096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Yönetim bilimi insanlığın ortaya çıkışından beri insanların bilinçli veya bilinçsiz olarak kullandığı bir disiplindir. Yönetimin olmazsa olmazı olan karar verme, alternatifler arasından tercih yapmaktır. Karar verme stili, karar vericinin karar verirken benimsediği yaklaşımıdır. Yöneticilerin karar verme stilleri örgütün dış ve iç paydaşlarını etkilemektedir. Bu araştırmamızda karar verme stillerinin örgüt kültürü üzerindeki etkileri incelenmektedir.Bu çalışma Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) İstanbul şubesi ve Genç Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (Genç TÜMSİAD) üyesi 30 işletmede, 195 kişi ile yapılan anket çalışması ile gerçekleşmiştir.Araştırma nicel araştırma yöntemi kapsamında dizayn edilmiştir. Araştırmada nicel araştırma modellerinden biri olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda ilk olarak yönetimde karar verme stillerinin örgüt kültürü üzerinde etkisinin olduğu bulgularla desteklenmiştir. Bunun yanında karar verme stilinin alt boyutları ile örgüt kültürünün alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Management science is a discipline human being use since the first emergence of humanity either consciously or unconsciously. Decision making being the absolute must for management is making preference among the alternatives. The decision making style is the approached adopted by the decision maker while deciding. The decision making style of the managers affect the external and the internal shareholders of the organization. In this study of us, the effects of decision making styles over the organization culture are investigated.This study has been carried out with a survey made with 195 persons in 30 establishments that are the members of Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) (Turkish Industry and Business Association) Istanbul branch and Genç Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (Genç TÜMSİAD) (Young Industry and Business Association of Turkey).The study has been designed within the scope of quantitative investigation method. Relation scanning model, one of the quantitative investigations models has been used in the study. As a result of the study, firstly the existences of the effects of decisin making styles in management over the organization culture have been supported with findings. Besides that, significant relations have been identified between the sub-dimensions of decision making styles and the sub-dimensions of organization culture.