Delhi Türk Sultanlığı'nda Lodi Hanedanı Dönemi (1451-1526)
The Period of The Lody Dynasty in Delhi Turk Sultanate (1451-1526)
  1. Tez No: 698647
  2. Yazar: BEYTULLAH GELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜSLÜME MELİS SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Hindistan coğrafyası, tarihin en eski dönemlerinden itibaren birbirlerinden farklı özelliklere sahip birçok devlet, millet ya da topluluğa ev sahipliği yapmıştır. Lodi Hanedanı ve bu hanedanın üyeleri olan Lodiler de uzun yıllar mezkûr coğrafyanın sakinlerinden olmuşlardır. Lodi Hanedanı'nın, Hindistan'ın siyasi, iktisadi, dini ve kültürel vs. birçok farklı alanında önemli bir yeri vardır. Menşeleri, Hindistan'ın yerli üyeleri olan Hindular ile olan ilişkileri, Hindistan'daki İslâm olgusunun gelişmesindeki katkıları ve egemenlik tesis ettikleri bölgelerdeki idari anlayışları ile birlikte tüm siyasi tarihleri merak uyandıran hususlardır. Lodi Hanedanlığı'nın Hindistan'da siyasi hâkimiyet kurduğu dönem olan 1451-1526 tarihleri arasındaki olayları konu alan bu Çalışmada, Lodi Hanedanlığı'nın siyasi tarihi ayrıntılarıyla ortaya konmuştur. Bu doğrultuda öncelikle Lodi Hanedanlığı'nın egemenliğini kurmasından önceki dönemlerde Hindistan'daki genel siyasi durum hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Bu bilgiler verildikten sonra Lodi Hanedanlığı'nı oluşturan Lodi kabilesinin kökenleri ve Hindistan ile ilişkilerinin başladığı dönem ele alınmıştır. Bundan sonra Lodiler'in Hindistan'da egemenlik kurdukları döneme kadar ki faaliyetleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu bilgiler verildikten sonra Lodi Hanedanı'nın üç sultanı; Sultan Behlül Şah Lodi, Sultan İskender Şah Lodi ve Sultan İbrahim Şah Lodi'nin saltanatları süresince gerçekleştirdikleri siyasi faaliyetleri tüm detayları ile ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The geography of India has hosted many states, nations or communities with different characteristics since the earliest periods of history. The Lodi Dynasty and the members of this dynasty, Lodis have been the inhabitants of the aforementioned geography for many years. Lodi Dynasty, India's political, economic, religious and cultural etc. It has an important place in many different fields. Their origins, their relations with the Hindus, who are the indigenous members of India, their contribution to the development of the of Islam in India, and their administrative understanding in the regions where they established their sovereignty, and all their political histories are intriguing matters. In this study, which deals with the events between 1451-1526, the period when the Lodi Dynasty established political dominance in India, the political history of the Lodi Dynasty is revealed in details. In this direction, firstly, brief information is given about the general political situation in India in the periods before the Lodi Dynasty established its sovereignty. After this information is given, the origins of the Lodi tribe, which formed the Lodi Dynasty, and the period when its relations with India began are discussed. After that, information was given about the activities of Lodis until the period when they established their sovereignty in India. Then the three sultans of Lodi Dynasty; The political activities of Sultan Behlül Shah Lodi, Sultan Iskender Shah Lodi and Sultan Ibrahim Shah Lodi during their reign are discussed in all details.