Delhi Türk Sultanlığı'nda teşkilat (1206-1414)
The Administrotion of Turkish Sultanate of Delhi (1206-1414)
- Tez No: 104718
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM ÖZAYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
ÖZ Delhi Türk Sultanlığı idâri teşkilâtı genel anlamda Türk-îslâm devletleri teşkilâtının özelliklerini taşımaktadır. Hâkimiyet anlayışına göre, hükümdar (sultan) idare yetkisini doğrudan doğruya Tanrı'dan alırdı. Sultan,“Zıllu'1-lâh (Allah'ın gölgesi)”, devletin ve halkın mutlak hâkimi. Delhi Türk Sultanları diğer Müslüman Türk devletlerinde kullanılan hutbe, sikke, çetr, saray, taç, taht, saltanat çadırı, bayrak, tevki* gibi hâkimiyet sembollerini kullanmışlardır. Merkez teşkilâtının başı vezîr idi. Bütün devlet işleri vezirin dairesi olan Dîvân-ı Vezâret ile ona bağlı Dîvân-ı Risâlet, Dîvân-ı İnşâ, Dîvân-ı İstifa, Dîvân-ı İşrâf gibi ikinci derecedeki dîvânlar tarafından yürütülmekteydi. Bu dairelerin başkanları sırasıyla vekîl-i der, debîr-i memâlik, müstevfi-yi memâlik ve müşrif-i memâlik idi. İstihbarat ve posta teşkilâtının başı berîd-i memâlik idi. Şer'î hukuk sisteminin başında kâdı-yı memâlik vardı. Örfî davalara bazen sultan bakarsa da büyük çoğunlukla bu işi emîr-i dâd'a havale ederdi. Hükümdar naibine ise, nâ'ib-i mülk denirdi. Taşradaki eyâletlerin idaresi merkezden tayin edilen valiler tarafından yürütülürdü. Hâce veya vezîr eyâletlerin mâlî işlerinden sorumluydular. Tıpkı merkezde olduğu gibi taşradaki şehirlerde de kadı, emîr-i dâd, kûtvâl ve muhtesib gibi görevliler çalışmaktaydılar. Taşradaki köy ve kasabalarda vergilerin toplanmasında Hindu asıllı memurlardan da faydalandırdı. Ordu eski Türk geleneğine uygun olarak onlu düzendeydi. Ülke toprakları hâlisa (hâss), iktâ olarak iki ana gruba ayrılmaktaydı. Bundan başka mülk ve vakıf araziler de vardı. ABSTRACT The administration of Turkish Sultanate of Delhi generally has got characteristics of Turkish-Islamic states. According to the theory of the sovereignity, the sultan took the authority directly from God. The sultan was“Zillu'1-lah (Shadow of God)”and the master of the government and people. Like the other Turkish-Islamic states, Turkish sultans of Delhi use the symbols of royalty, for instance sikka, khutba, çhatr, crown, throne, standard, tevkf. The head of the central government was the wazir. All of the state affairs were executed by wazTr's department and the secondary departments, Dîvân-i Vazârat and Dîvân-i Risâlat, Dlvân-i Inşhâ, Dîvân-i Istîfâ, Dîvân-i Işhrâf. Supervisors of these departments were respectively vakîl-i dar, dabr-i mamâlik, mustavfî-i mamâlik (accountant general), muşhrif-i mamâlik (auditor general). Barîd-i mamâlik was in charge of the royal post and news agency. Qadî-yı mamâlik was tthe chief justice; he was responsible for the enforcement of the şhar. Amîr-i dâd generally presided over the Mazâlim court in the absence of the sultan. Nâ'ib- i mülk was the regent. Provinces of the country was managed by the governors who appointed from the centre. Khvâja or wazTr of was responsible for the financial organization and administration in the province. Like the central government, various officals for example qâdî, amîr-i dâd, kütvâl, and mukhtasib(cencor of public moral) was employed. Hindu chiefs and officials also were appointed by the sultan to collect the income of villages and towns. The army, appropriate with the tradition of the Turkish states, was in oder of tenth. Principal land types was in two groups : khâlisa (crown land) and iktâ' (fief). Other land forms was mulk and vaqf. IV
Özet (Çeviri)