Delhi Türk Sultanlığı'nda sosyal ve kültürel hayat
Social and cultural life in Delhi Turkish Sultanate
  1. Tez No: 988970
  2. Yazar: EMİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMET ALIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Delhi Türk Sultanlığı (1206-1526), Hindistan'da kurulan ilk büyük Türk-İslâm devleti olarak tarihsel bir öneme sahip olmuştur. Bu sultanlık, yalnızca askerî başarılarıyla değil; merkezi otoriteye dayalı idarî yapısı, adalet anlayışı, toplumsal düzeni ve kültürel çeşitliliğiyle de Hindistan'ın siyasal ve sosyal yapısının şekillenmesinde etkili olmuştur. Müslüman Türklerin Hindistan'a yerleşmesiyle birlikte bölgede siyasî, sosyal ve kültürel alanlarda yeni bir dönem başlamıştır. Bu tez çalışmasında, Delhi Türk Sultanlığı'nın siyasî, idarî, sosyal ve kültürel yapısı bütüncül bir yaklaşımla incelenmiştir. Araştırmada öncelikle Hindistan'ın coğrafi ve iklimsel özellikleri ele alınmış; Sultanlık öncesi inanç sistemleri, etnik yapı ve kast sistemi değerlendirilmiştir. Ardından Delhi Türk Sultanlığı'nın siyasî tarihi, Kutbîler, Balabanlılar, Halacîler, Tuğluklar, Seyyidler ve Lûdîler hanedanları dönemleri incelenmiştir. Sultanlığın idarî teşkilatı, saray yapılanması açıklanmıştır. Tezde, Delhi Türk Sultanlığı dönemindeki toplumsal yapı ele alınmış; sosyal sınıflar, kadınların toplum içindeki konumu, dil ve dinî hayat incelenmiştir. Tarikatlar, gelenek ve görenekler ile bayram, evlilik ve cenaze ritüelleri değerlendirilmiş; yemek kültürü ve sofra düzeni hakkında bilgiler sunulmuştur. Hukuk sistemi, eğitim sistemi, bilimsel gelişmeler ve sultanların âlimlerle olan ilişkileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın son bölümünde dönemin mimari yapısı, önemli şehirleri, dil ve sanat alanındaki faaliyetler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Delhi Turkish Sultanate (1206-1526) holds historical significance as the first major Turkic-Islamic state established in India. This sultanate influenced the political and social structure of India not only through its military achievements but also through its administrative system based on centralized authority, its understanding of justice, its social order, and its cultural diversity. With the settlement of Muslim Turks in India, a new era began in the region in political, social, and cultural terms. In this thesis, the political, administrative, social, and cultural structure of the Delhi Turkish Sultanate was examined through a holistic approach. The study first addressed the geographical and climatic characteristics of India and evaluated the belief systems, ethnic structure, and caste system prior to the Sultanate. Subsequently, the political history of the Delhi Turkish Sultanate was analyzed within the framework of the Kutbids, Balbanids, Khaljis, Tughlaqs, Sayyids, and Lodis dynasties. The administrative organization of the Sultanate and the structure of the royal court were also explained. The thesis examined the social structure of the Delhi Turkish Sultanate period, focusing on social classes, the status of women in society, language, and religious life. Sufi orders, traditions and customs, as well as festivals, marriage, and funeral rituals were evaluated, and information on food culture and dining practices was presented. The legal system, educational system, scientific developments, and the relationships between the sultans and scholars were also analyzed. In the final section of the study, architectural works and major cities of the period, along with activities in the fields of language and art, were evaluated