Piyango ve şans oyunları faaliyetleri kapsamında birey davranışlarının klasik iktisat ve davranışsal finans çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of individual behaviors in the scope of lottery and games of chance activities in the framework of classical economics and behavioral finance
- Tez No: 698651
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Klasik iktisat görüşlerine yönelik yapılan eleştiriler incelendiğinde 'birey davranışlarını açıklamakta yetersiz kaldığına' dair iddiaların yer aldığı görülmektedir. Klasik iktisat görüşlerinin özellikle bireylerin karar alma davranışlarını tanımlarken psikolojik etkenleri göz ardı etmesi davranışsal finans esaslarının öne çıkmasında etkili olmuştur. Bu çalışmada, piyango ve şans oyunları faaliyetleri esas alınarak bireylerin karar alma davranışları klasik iktisat ve davranışsal finans esasları ile değerlendirilmiştir. Piyango ve şans oyunları faaliyetleri katılımcılarının belirsizlik ve risk altında muhtemel karar alma davranışları, bireylerin içinde bulundukları kitleden nasıl etkilendikleri, bireylerin mevcut bilgileri yorumlama şekilleri, kitlesel karar alma davranışları incelenmiştir. Yapılan incelemede, bu faaliyetlere ilişkin resmi veriler esas alınarak bireylerin oluşturdukları katılım davranışları klasik iktisat ve davranışsal finans esasları ile karşılaştırılmıştır. Gerçekleştirilen çalışma sonucunda, klasik iktisat görüşlerinin açıklamakta yetersiz kaldığı bazı birey davranışlarının davranışsal finans esasları ile açıklanabileceğine, piyango ve şans oyunları faaliyetleri katılımcıları ile finansal piyasada işlem yapan yatırımcı bireylerin benzer önyargılara sahip olduğuna dair bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
When the criticisms of classical economics views are examined, it is seen that there are claims that they are insufficient to explain individual behaviors. The fact that classical economics views ignore psychological factors, especially when describing the decision-making behavior of individuals, has been influential in the emergence of behavioral finance principles. In this study, based on lottery and games of chance activities, the decision-making behaviors of individuals were evaluated with the principles of classical economics and behavioral finance. The possible decision- making behaviors of the participants of lottery and games of chance under uncertainty and risk, how individuals are affected by the audience they are in, the way individuals interpret the available information, and the mass decision-making behaviors were examined. In the examination, the participation behaviors of individuals based on official data on these activities were compared with the principles of classical economics and behavioral finance., As a result of the study, it was found that some individual behaviors, which classical economics views are insufficient to explain, can be explained by behavioral finance principles, and that the participants of lottery and chance games and investors who trade in the financial market have similar prejudices.