55 numaralı Konya Şer'iye Sicili'nin değerlendirme ve transkripsiyonu (1740-1742)
The evaluation and transcription of number 55 Konya Şer'iye registration (1740-1742)
  1. Tez No: 698652
  2. Yazar: AHMET NECATİ ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ÜREKLİ, PROF. DR. İZZET SAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 836
Özet
Osmanlı tarihinin en önemli arşiv kaynaklarından birisi Şer'iye Sicilleridir. Bu çalışma da; 1740-1742 (H. 1153-1155) tarihleri arası dönemde 55 Numaralı Konya Şer'iye Sicili üzerinden Konya'nın kültürel, siyasal ve sosyo-ekonomik yapısı değerlendirilmiştir. Çalışmanın başında siciller hakkında kısa bilgiler verildikten sonra sicilin muhtevası yapılmış, transkribe edildikten sonra konularına göre sınıflandırılmıştır. 1740-1742 yıllarına ait bu sicil defteri 346 sayfa, 1044 belgeden oluşmaktadır. Bu belgelerin büyük bir kısmını Mülk satışları üzerinde hüccet belgeleri, hemen ardından da Miras ve Hisse satışları oluşturmuştur. Nafaka Takdiri, Vasi Tayini ve Alacak Davaları da sicilde en fazla görülen belgeler arasındadır. 55 Numaralı Konya Şer'iye Sicili defteri çalışmamız, girişden sonra dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Sicilin genel değerlendirilmesi yapılmıştır. İkinci bölümde Konya'nın siyasi ve idari durumu hakkında bilgi verildikten sonra, üçüncü bölümde Sosyal ve kültürel hayata değinilmiş son bölümde ise İktisadi Hayat açısından değerlendirmesi yapılmıştır. Sonuç, Kaynakça ve Ekler bölümüyle tez tamamlanmıştır. Ekler kısmında transkribe edilen metnin tamamı eklenerek, araştırmacılara kolaylık sağlaması için çeşitli tablolarla her belgenin sicil defterindeki sıra numarası ile birlikte; belgenin tarihi, konusu ve eğer varsa geçtiği mahalle belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important archive sources in Ottoman history is the Court Registers. In this study; In the period between 1740-1742 (H. 1153-1155), the cultural, political and socio-economic structure of Konya was evaluated through the Konya Court Register No. 55. at the beginning of the study, after giving brief information about the registers, the content of the register was made, and after it was transcribed, it was classified according to its subjects. This registry book belonging to the 1740-1742 consists of 346 pages and 1044 documents. A large part of these documents consisted of documents of proof on property sales, followed by inheritance and share sales. Appointment of alimony, appointment of guardian and lawsuits of claims are among the documents most frequently seen in the registry. Our study of the Konya court register number 55 consists of four parts after introduction. In the first part, a general evaluation of the registry was made. After giving information about the political and administrative situation of Konya in the second part, social and cultural life was mentioned in third part, and in the last part, it was evaluated in terms of Economic Life. The thesis was completed with the conclusion, bibliography and appendices. By adding the entire text transcribed in the a appendices, for the convenience of the researchers, along with the serial number of each documents in the registry book, with various tables; the date, subject and if any, the neighborhood where the document took place are indicated.