Comparison of different active suspension control strategies using half car model
Yarım araç modeli kullanarak farklı aktif süspansiyon kontrol stratejilerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 698658
  2. Yazar: BANU ÇİÇEK BÜYÜKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEREM BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bugünlerde kara araçlarının performansları gün geçtikçe hızlı bir şekilde artmaktadır. Diğer gelişmelerin yanında, aktif süspansiyon sistemlerindeki ilerlemeler sürüş komforunu ve aracın yol tutuşunu artırmakta önemli rol oynamaktadır. Sürüş komforu şasinin dikey hareketi, yunuslama ve yuvarlanma gibi hareketlerinden etkilenir, bunun yanında tekerlek hareketlerini ve süspansion sıkışmasını sınırlandırmak yol tutus performansı için önemlidir. Bu çalışmanın ana amacı, doğrusal elektrik motorlu aktif süspansiyon sistemleri için farklı kontrol stratejileri tasarlamak ve bu kontrol methotlarını karşılaştırarak aktif süspansiyon sistemleri üzerine kapsamlı bir değerlendirme yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda, öncelikle doğrusal motorların karakteristiği incelenmiş ve dört bağımsız değişkenli doğrusal yarı araç modeli oluşturulmuştur. Daha sonra yol profili kaynaklı rahatsızlığı kompanse etmek için PID, LKR, H_∞ ve kayan kipli kontrolcüler tasarlanmış ve sisteme uygulanmıştır. Genetik algoritma ve gradiant temelli optimizasyon algoritması kullanılmıştır. Simülasyonlar yapılmıştır ve aracın dikey hareketi, yunuslaması, tekerlek hareketleri ve süspansion sıkışması gözlenmiştir. Sürüş komforunu ve kontrolcülerin etkinliğini değerlendirmek için zaman ve frekans temelli analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among other advances in ground vehicle technology, active suspension systems play an important role in improving ride comfort, handling and road holding vehicles. Ride comfort is affected by vehicle motions, such as body bounce, pitch and roll, but also limiting wheel travel and suspension deflection is important for road holding performance. The main motivation of this study is designing different control strategies for active suspension systems equipped with a linear electric motor and making a comprehensive assessment of active suspension systems by comparing these control methods. To achieve this aim, initially, characteristics of linear actuators are reviewed, and a linearized half-car model is obtained with four degrees of freedom. Then in order to compensate the effects of the road profile on ride comfort, PID, LQR, H_∞ and sliding mode controllers are developed. Genetic and gradient-based optimization algorithms are used. Simulations are carried out, and bounce, pitch, wheel travel and suspension deflection of the vehicle are observed. Time-domain and frequency domain analyses were performed to evaluate ride comfort and the effectiveness of controllers.