Türev ürün kullanımının finansal performans üzerine etkisi: BİST imalat sektöründe bir uygulama
The effect of derivatives on financial performance: a case on BIST manufacturing sector
- Tez No: 698661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Risk, işletmelerde her alanda karşılaşılan bir olgudur. İşletmeler yapmış oldukları yatırımlarda finansal risklere maruz kalırlar. Bu risklerin zararlarını azaltmak ve fırsata dönüştürmek için riski yönetmeleri gerekir. Risk yönetimi ise riskleri belirleyerek zararları en aza indirmek ve fırsata dönüştürmektir. Riskten korunmak amacıyla türev ürünlerden yararlanılır. Bu çalışmada Türkiye'de işletmelerin türev ürün kullanım durumları ve türev ürün kullanımının işletme performansı üzerinde bir etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. 2013-2017 yılları arasında Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yer alan ve imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren 162 işletmenin finansal tabloları ve dipnotları incelenmiştir. Söz konusu mali tablo ve dipnotlardan BİST imalat sektöründe yer alan şirketlere ilişkin türev ürün kullanım durumları tespit edilerek hangi işletmelerin ne kadar türev ürün kullandıkları veya kullanmadıklarına ilişkin veriler derlenmiştir. Bu kapsamda türev ürün kullanan ve kullanmayan işletmelerin finansal performansları arasında bir farklılık olup olmadığını tespit etmek için Mann Whitney U Testi uygulanmıştır. Analizden elde edilen sonuçlara göre; kullanılan türev ürünlerin işletme performansına etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Risk is a fact that,encountered in all areas of businesses. Businesses are exposed to financial risks in their investments. To reduce the losses of these risks and turn them into opportunities, they need to manage risk.On the other hand, Risk management is help to identify risks, minimized their losses and turn them into opportunities and derivatives products are used to achieve this. In this study, the operating performance of the commercial exploitation of the derivative and derivative control in Turkey was investigated whether any effect. The financial statements and footnotes of 162 enterprises operating in the manufacturing industry sector included in the Public Disclosure Platform between 2013-2017 were analyzed. The information has been collected from financial statements and footnotes that , confirming through the situation in the usage of derivatives for the companies in the BIST manufacturing sector due to which enterprises how many derivatives whether they use or not.. In this context, Mann Whitney U Test was applied to determine whether there is a difference between the financial performance of companies using derivatives and those that do not. According to the results obtained from the analysis; The derivative products used have no effect on the operating performance.