Üniversite öğrencilerinde yaşam amacı ve dindarlık
Religiousness and purpose in life among university students
- Tez No: 698662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHLÜL TOKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırmada üniversite öğrencilerinde yaşam amacı ve dindarlık arasındaki ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu doğrultuda yaşam amacı alt boyutlarından kişisel gelişim, maddi kazanç, fiziksel görünüm, sosyal sorumluluk ve bireysel farkındalık ile dindarlık arasındaki korelasyon incelenmiştir. Literatürde yaşam amacı ve dindarlık arasındaki ilişkiye yönelik nadir çalışmalar olduğu görülmektedir. Bu açıdan bu çalışmanın katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmada veri toplama araçları olarak Aydıner tarafından geliştirilen“Yaşam Amaçları Ölçeği”ve Gülmez tarafından geliştirilen“Dindarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Örneklem grubu Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İslami İlimler, Hukuk, Tıp, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, İşletme fakültelerinde öğrenim görmekte olan 317 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklem grubundan elde edilen veriler istatistiki veri seti halinde düzenlenmiş ve SPSS 25 istatistik paket programın da istatistiki analizleri yapılmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre yaşam amacı alt boyutları ile dindarlık arasında anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Buna göre maddi kazanç ve fiziksel görünüm alt boyutları ile dindarlık arasında negatif korelasyon; kişisel gelişim, sosyal sorumluluk ve bireysel farkındalık alt boyutları ile dindarlık arasında pozitif korelasyon olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to target the purpose of life and religiosity education in university students. In this context, correlation between personal development, financial income, physical appearance, social responsibility and individual awareness life purpose sub-dimensions and religiosity was examined. It is seen that there are rare studies on the relationship between life purpose and religiosity in the literature. In this respect, it is thought that this study will contribute.“Scale of Life Purposes”and“Religiosity Scale”developed by Aydiner and Gulmez was used as data collection tools in the study. The study group consists 317 students from Islamic Sciences, Law, Medicine, Engineering and Natural Sciences and Business Administration faculties of Ankara Yıldırım Beyazıt University. Data obtained from study group was organised as statistical data set and analyzed with SPSS 25 Statistics Software. Significant relation was found between life purpose sub-dimensions and religiosity regarding to analysis results. According to this; negative correlation was detected between financial income and physical appearance sub-dimensions and religiosity; positive correlation was detected between personal development, social responsibility and individual awareness sub-dimensions and religiosity.