(self-) representations of women at the dawn of a nation state: The autobiographies of Selma Ekrem and Halide Edib
Bir ulus devletin şafağında kadın (öz-)temsilleri: Selma Ekrem ve Halide Edib'in otobiyografileri
- Tez No: 698687
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA ADAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tezde Halide Edib ve Selma Ekrem'in Memoirs ve Unveiled: The Autobiography of a Turkish Girl başlıklı İngilizce yazılmış ve Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki geçiş döneminde geçen otobiyografik anlatılarında cinsiyet ve ulus kimliklerini nasıl ortaya koydukları sorusu araştırılıyor. Anlatılarda bahsedilen bağlamlar ve anlatıların yazıldığı bağlamlara referansla metin analizi yapılarak, metinsel (öz-)temsillerin dönemin resmi ulus devlet ideolojisiyle bir“Osmanlı geçmişi”nden“Türklük kimliği”ne sıçrayış ve“modern Türk kadınlığı”noktalarında nasıl etkileşime girdiği incelenmiştir. Temel argüman, iki kadının da“Cumhuriyet kızları”imgesiyle çatıştığı ve otobiyografik anlatılarıyla kadınların resmi tarihin hesaba katmadığı karmaşık ve çelişkili deneyimlerini ortaya koyduklarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the question of how Halide Edib and Selma Ekrem assert their gendered and nationalized agencies through Memoirs and Unveiled: The Autobiography of a Turkish Girl, their respective autobiographical works written in English and set in the transition period between the Ottoman Empire and the Turkish Republic. Through a textual analysis with reference to the contexts which the narratives refer to, and the context within which they were written, how the textual (self-)representations interplay with the official nation state ideology of the time regarding the leap from an“Ottoman past”to“Turkish identity”, and“modern Turkish womanhood”was investigated. The main argument is that both women were contradicting with the image of“the daughters of the Republic”, and demonstrate their autobiographical writing the complex, contradictory experiences of women that official history did not account for.