The impact of revolutions in military affairs on warfare and international relations
Askeri ilişkilerde devrimin savaşa ve uluslararası ilişkilere olan etkisi
- Tez No: 698686
- Danışmanlar: DR. GÖZDE TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bir ordunun ateş gücünü kuvvet çarpanı seklinde artıran ve sosyo-ekonomik koşullardan ziyade askeri teknolojik ilerlemeler ile oluşan atılımlara Askeri İlişkilerde Devrim (AİD) denir. AİD insanların giderek muharebe alanından uzaklaştırıldığı, insansız savaş sistemlerinin kullanıldığı ya da İnsansız Araçların veya Ölümcül Otonom Silah Sistemlerinin, Yapay Zeka ile insanlı sistemlere yardımcı olduğu bir yöne doğru evrilmektedir. AI (Artificial Intellingence, Yapay Zeka) tabanlı silahların, bilgiyi hızlı bir şekilde işlemek ve birbirleriyle insanların yapamayacağı bir bicimde işbirliği yapmak konusunda insanlı muadillerinden üstün olduğu iddia edilmektedir. Ayrıca, savaşın vahşetinin çatışmadan değil, korku ve hayatta kalma isteği gibi insani duygulardan kaynaklandığı, askerlerin ve insanlı silah sisteminin savaş alanından çıkarılmasının savaşı daha insani hale getireceği savunulmaktadır. Bu duygular makinelerde bulunmamaktadır. Son olarak, tez, bu değişikliklerin savaşı daha insancıl hale getirebilirken, aynı zamanda silahlı çatışma ve savaş sıklığını arttıracağını, çünkü insanların savaş alanlarından çıkarılmasının hem insani hem de finansal açıdan savaşın maliyetini azaltacağını ve devletlerin savaşa girme kararı vermesini kolaylaştıracağını savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technological changes that increase an army's firepower by an order of magnitude and are directed by the military rather than socio-economic circumstances are called Revolutions in Military Affairs (RMA). An RMA goes towards unmanned warfare, where humans are gradually removed from the battlefield, or to an increasing of manned weapons by assisting them with Unmanned Vehicles, Lethal Autonomous Weapon Systems and Artificial Intelligence Systems. The thesis argues that AI based weapons are superior to the manned counterparts due to their inhumane ability to process information in a fast manner and cooperate with each other in ways humans cannot. It also argues that removing soldiers and manned weapon system from warzone would make warfare more humane, as the savagery of war does not come from the conflict, but through human emotions such as fear and the will to survive. Machines lack these emotions. Lastly, the thesis states that while these changes could make warfare more humane, it would also make it more frequent, as removing humans from battlefields would decrease the cost of war in both human and financial terms, making it easier for states to go to war.