Investigation of ADIPOQ and FTO genes polymorphisms in type 2 diabetes patients
Tip 2 diyabet hastalarında ADIPOQ ve FTO gen polimorfizimlerinin araştırılması
- Tez No: 698698
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, biri tip 2 diyabetli (T2D) ve diğeri diyabetsiz olmak üzere iki grup arasındaki, tip 2 diyabetin potansiyel belirleyicileri olarak ilişkili FTO gen polimorfizimleri (rs9939609) ve ADIPOQ gen polimorfizimlerinin (rs1501299) ilişkisini Türk popülasyonunda araştırmaktır. Çalışma, eşleşen 350 obez diyabetik olmayan kohort ile obezite ve T2D olan 350 katılımcıyı içeriyordu. DNA ekstraksiyonu için venöz kan örnekleri alındı. Spesifik primerler ve restrüksiyon enzimleri kullanılarak, her bir gen için çeşitli alelleri tanımlamak için genotiplendirme yapıldı. Tüm çalışma grupları arasında FTO tek nükleotid polimorfizmleri (rs9939609) ve ADIPOQ gen polimorfizmleri (rs1501299) için çok terimli lojistik regresyon analizi ile belirlenen genotip ve alel frekansları hesaplandı. Türk popülasyonu üzerinde yaptığımız araştırmamızın sonuçları, FTO geninin rs9939609'unun T2D oluşumu ile doğrudan bir ilişkisi olmadığını göstermektedir. Ayrıca, bu araştırmadaki bulgulara göre, her bir genotipin oranlarının (A/A, T/A, T/T) (0.12, 0.44, 0.44) ve kontrol grubu için (0.11, 0, 52, 0, 37), sırasıyla, FTOrs rs9939609A>T'nin alel frekansları da T2D vakası ve kontroller arasında önemli ölçüde farklı değildi (p-değeri =0.54). FTOrs rs9939609A>T, çalışmamızda T2D ile ilişkili değildir. Bu araştırmadaki bulgularımıza göre, hasta grubu (G/G, G/T, T/T) için her bir genotipin oranlarının (0.54, 0.38, 0.08) ve kontrol grubu için (0.42, 0.43, 0.14), sırasıyla. ADIPOQ SNP rs1501299G >T'nin alel frekansları da T2D vakası ve kontroller arasında önemli ölçüde farklı değildi (p-değeri =0.45). ADIPOQ SNP rs1501299 G>T, çalışmamızda T2D ile ilişkili değildir. Sonuç olarak, FTOrs 9939609 ve 150 ADIPOQrs1501299 ile 200 örnek arasında yaptığımız araştırma sonuçları, Türk popülasyonunda tip 2 diyabetik ve bu iki SNP arasında anlamlı bir farklılık ve korelasyon göstermedi.
Özet (Çeviri)
This study is to investigate the association of Associated gene (FTO) gene polymorphisms (rs9939609) and ADIPOQ gene polymorphisms (rs1501299) as potential predictors of type 2 diabetes between two groups, one with type 2 diabetes (T2D) and the other without diabetes, in the Turkish population. The study included 350 participants with obesity and T2D, with a matching cohort of 350 obese non-diabetic. Venous blood samples were taken for DNA extraction. Genotyping was performed to identify various alleles for each gene using specific primers and restriction enzymes. Genotype and allele frequencies determined by multinomial logistic regression analysis for FTO single nucleotide polymorphisms (rs9939609) and ADIPOQ gene polymorphisms (rs1501299) across all study groups. The results of our study on the Turkish population show that rs9939609 of the FTO gene is not directly related to T2D formation. In addition, according to the findings of this study, the ratios of each genotype (A/A, T/A, T/T) (0.12, 0.44, 0.44) and for the control group (0.11, 0.52, 0.37), respectively the allele frequencies of FTOrs rs9939609A>T also were not significantly different between T2D case and controls (p-value =0.54). FTOrs rs9939609A>T is not associated with T2D in our study. According to our findings in this study, the ratios of each genotype for the patient group (G/G, G/T, T/T) (0.54, 0.38, 0.08) and for the control group (0.42, 0.43, 0.14), respectively. The allele frequencies of ADIPOQ SNP rs1501299G >T also were not significantly different between T2D case and controls (p-value =0.45). ADIPOQ SNP rs1501299 G>T is not associated with T2D in our study In conclusion, the results of our research between FTOrs 9939609 and 150 ADIPOQrs1501299 and 200 samples did not show a significant difference and correlation between type 2 diabetics and these two SNPs in the Turkish population