Yatay boruların içinden geçen soğutucular için yoğuşma ısı transfer denklemlerinin irdelenmesi
Investigation of condensation heat transfer equations of refrigerants passing through horizontal pipes
  1. Tez No: 698716
  2. Yazar: DAMLA YAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TURHAN ÇOBAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ EMRAH TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tezde; Sanayinin birçok alanında değişik türde ve çeşitte soğutucu akışkanların kullanılması ve bu akışkanların birbirinden farklı özellikleri olmasına rağmen, literatürde bulunan korelasyonların her akışkan için aynı doğruluk derecesi ile sonuç verip vermediği, doğruluklara etki eden parametrelerin neler olduğu üzerinde çalışmalar yapılmıştır. İlk olarak, yatay düz borular için belirlenen ısı transfer korelasyonları ve akış şekilleri tanıtılmıştır. Literatür taramasıyla birçok saf soğutucu akışkan için deneysel olarak elde edilen ısı transfer katsayıların sonuçları toparlanmıştır. Bütün bu çalışmaların sonucunda literatürde geçen farklı korelasyonlar ile deneysel veriler karşılaştırılmış ve akışkan türlerine göre sonuç doğrulukları hakkında sonuçlara ulaşılmıştır. Deneysel olarak veri elde edilemeyen akışkanlar için teorik olarak hesaplamalar yapılmıştır ve elde edilen hesaplanmış korelasyon çıktı sonuçları grafiksel analiz metotları ile karşılaştırmalı olarak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis; In many areas of the industry, the use of different types and types of refrigerants and these fluids have different properties, studies have been conducted on whether correlations found in the literature result in the same degree of accuracy for each refrigerant, and what parameters affect accuracy. In the beginning, heat transfer correlations and flow regime in horizontal smooth tubes were introduced. The results of experimentally obtained heat transfer coefficients for many pure refrigerants were collected by literature review. As a result of all these studies, different correlations in the literature were compared with experimental data and conclusions were drawn about the accuracy of the results according to the refrigerant types. Theoretically calculations were made for fluids that could not be obtained experimentally and the results of the calculated correlation output were studied comparatively with graphical analysis methods.