Ege Bölgesindeki tarihi camilerde farklı mekânsal kurgulara bağlı akustik koşulların analizi
Analysis of acoustic conditions depending on different space organizations of historical mosques in Aegean Region
- Tez No: 698724
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜL YILMAZ KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Çalışmanın amacı, camilerin geometrik parametreleri olarak hacim, plan tipolojisi ve üst örtü biçimlerinin nesnel akustik parametreleri arasındaki ilişkilerinin analizi ile önerilen sınıflandırmadaki gruplara göre değişen akustik parametre aralıkları tespit etmek ve cami tasarımının ilk aşamalarında yol gösterici nitelikte olacak optimum akustik parametre yaklaşımları ortaya koyabilmektir. Çalışma alanı olarak belirlenen Ege Bölgesi'ndeki tarihi camilerin akustik koşullarını etkileyeceği düşünülen üst örtü biçimi, hacim boyutları ve plan tipolojileri esas alınarak yeni bir sınıflandırma oluşturulmuştur. Alanda yapılan akustik ölçümler ve akustik benzetim yazılımı kullanılarak camilerin akustik parametre değerleri elde edilmiştir. Nesnel akustik parametre değerlerinin geometrik parametrelerle ilişkileri istatistik analiz yöntemleri kullanılarak sayısal verilerle doğrulanmıştır. Akustik parametrelerin standart sapma değerleri/ değişim aralıkları, varyans analizi, pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi, değişim katsayısı analizi ve çoklu regresyon analiz yöntemleri genel parametrelerin analizinden ayrıntılı parametrelerin analizine doğru gelişerek uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda camilerin değerlendirilmesinde akustik parametrelerin tek başına yeterli olmadığı, akustik parametrelerin camilerin geometrik parametreleri ve malzeme özellikleri ile bir bütün olarak ele alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Çalışmada istatistik analiz yöntemleri ile elde edilen güçlü ilişki oranlarının yön verdiği, her bir üst örtü grubu için akustik parametreler ile geometrik parametrelerin birlikte yer aldığı denklem setleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aims of the study are to determine the acoustic parameter ranges according to the groups in the proposed classification by analyzing the relations between the objective acoustical parameters of the volume, plan typology and top cover forms as the geometric parameters and to reveal optimum acoustic parameter approaches that will guide the first stages of the mosque design. A new mosque classification was created based on the covering system, volumes, and plan typologies, which are thought to affect the acoustical conditions of the historical mosques in the Aegean Region as the study area. Acoustic parameter values of mosques were obtained by acoustic field measurements and acoustic simulation software. The relations of objective acoustic parameter values with geometric parameters were verified with numerical data using methods of statistical analysis. Standard deviation values/ ranges of variation of acoustic parameters, variance analysis, pearson correlation analysis, simple linear regression analysis, coefficient of variation analysis and multiple regression analysis methods are applied based on the developed analysis of general parameters to detailed parameters. As a result of the analyses, it has been revealed that acoustical parameters are not sufficient in the evaluation of mosques, and they should be considered as a whole with the geometric parameters and material properties of the mosques. In the study, sets of equations, included acoustic parameters and geometric parameters, were developed for each top cover group.