Adli bilişim veri incelemelerinin araştırılması
Investigation of forensic data analysis
  1. Tez No: 698727
  2. Yazar: ÖZKAN AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Forensic Medicine, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Bilişim ve Dijital Deliller Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi sayesinde insanların bilgiyi ulaştırması ve erişimi hızlanmış, bu hızlanma suç dünyasına da sirayet etmiştir. İşlenebilen tüm suç türlerinde ortaya çıkabilecek delil cinsleri olan maddi, belge ve beyan delillerinin yanında dijital delillerin de eklendiği görülmektedir. Dijital delil ortaya çıkarılma şekli, suçu aydınlatma özelliği ve suç taraflarıyla olan ilişkileri bakımından delil cinslerinin hepsinde görülebilmekte olup, genel itibariyle maddi değildir, belge olmadığı da ortada olup, beyan olarak sayılması da mümkün değildir. Bu nedenle dijital delilin ayrı bir delil cinsi olarak tanımlanması gerektiği düşünülmektedir. Adli bilişim tanımı esasen dijital delillere yapılacak işlemler bütününü kapsamakta olup, bu araştırmada adli birebir kopya alma, adli birebir kopyayı inceleme işlemleriyle ilgili farklı uygulamalar yapılacaktır. Bunun yanında adli bilişim işlemlerinin özel yazılım ve donanımlar kullanmak suretiyle gerçek dijital materyaller üzerinde denemelerinin yapılarak sonuçlarının değerlendirilmesi sağlanacaktır. Yüksek teknoloji suçlarının soruşturulmasında adli bilişim işlemlerinin faydalarını ortaya çıkarmak amacıyla olay kurgulaması yapılarak tüm olay incelemesinin yapılması ile adli bilişim bilim dalının, hukuk biliminin amacı olan adaletin sağlanmasında önemli bir araç olarak kullanılmasının uygulama bazında tespiti yapılacaktır. Adli Bilişim bilim dalına ilgi duyacak kişilerin ihtiyacı olacağı değerlendirilen gerçek cihazlar üzerinde farklı cihazlar, programlar, senaryolar ve bunlara uygun yöntemlerle adli bilişim işlemlerinin uygulanması ve sonuçlarının incelenerek değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, thanks to the rapid development of technology, people's transportation and access to information has accelerated, and this acceleration has also spread to the criminal world. It is seen that digital evidence is added as well as material, document and statement evidence, which are the types of evidence that can arise in all types of crimes that can be committed. Digital evidence can be seen in all types of evidence in terms of its way of revealing the crime, its feature of illuminating the crime and its relations with the crime parties. For this reason, it is considered that digital evidence should be defined as a separate type of evidence. The definition of forensic informatics essentially covers the whole of the operations to be performed on digital evidence, and in this research, applications will be made with forensic copy-taking and forensic copy-examination. In addition, it will be ensured that forensic processes will be tested on real digital materials by using special software and hardware, and the results will be revealed. In order to reveal the benefits of forensic processes in the investigation of high technology crimes, the whole incident investigation will be carried out by making incident fiction and the use of forensic science as an important tool in ensuring justice, which is the aim of legal science, will be determined on an application basis. It is aimed to apply forensic operations on real devices, which are considered to be needed by people who will be interested in Forensic Informatics, with different devices, programs, scenarios and methods suitable for them, and to examine and evaluate the results.