Invigorate cold case investigations based on human face generation using deep convolutional generative adversarial network (DCGAN)
Derın konvolüsyonel jeneratıf adversarıal ağ (DCGAN) kullanarak ınsan yüzü kuşağına dayalı soğuk vaka araştırmalarını canlandırın
- Tez No: 878516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilgisayar görme teknikleri ve Derin Öğrenme büyük gelişmeler ile, özellikle, soğuk vaka incelemelerini canlandırmak gibi birçok seçkin vakayı çözmek için birçok yol sağlayan derin evrişimsel üretken düşmanlık ağı (DCGAN). Soğuk vakalar, birçok ceza veya kolluk kuvvetleri için büyük bir zorluk teşkil eden çözülmemiş, uzun süreli bir karaktere sahiptir. Tez, derin sinir ağları kullanarak şüphelilerin insan yüzlerinin güncellenmiş ve daha gerçekçi temsillerini üretmeye dayanan adli araştırmalarda soğuk vakaları yeniden etkinleştirmek için bir model sunmaktadır. Önerilen modelin temel amacı, yalnızca eski eskizlerin veya şüphelilerin açıklamalarının yapıldığı insan yüzlerini üretebilen ve yeniden yapılandırabilen yeni bir mimariye sahip DCGAN tabanlı bir model oluşturmaktır mevcut. Arama, potansiyel şüphelilerin veya kayıp kişilerin makul temsillerini yeniden oluşturma yeteneğini gözden geçirir. Cezai soruşturmalar bağlamında oluşturulan yüz görüntülerinin kullanımıyla ilgili etik hususlar ve gizlilik etkileri de araştırılmaktadır. Bu tez, derin öğrenme, adli bilimler ve kolluk kuvvetleri arasındaki boşluğu kapatmaya katkıda bulunur, ve yeni yüz imajı yeniden yapılandırma teknolojisi sağlayarak ve mağdurlar ve aileleri için adalet sağlayarak çözülmemiş vakaları çözmek için yeni bir bakış açısı sunuyor. Önerilen model, üretilen görüntülerin %99'a varan doğrulukta iyi sonuçlar ve CUHKFaces veri kümesi aracılığıyla %0,92'ye varan hata oranı sunar.
Özet (Çeviri)
With the major advances in computer vision techniques and Deep Learning, especially the deep convolutional generative adversarial network (DCGAN) that have provided a lot of means to solve many outstanding cases such as invigorate cold case investigations. Cold cases have an unresolved, prolonged character that poses a major challenge to many criminal or law enforcement agencies. The thesis presents a model for reactivating cold cases in forensic investigations based on generating updated and more realistic representations of the suspects human faces using deep neural networks. The main aim of the proposed model is to build a DCGAN-based model with a new architecture that is capable of generating and reconstructing human faces where only outdated sketches or descriptions of suspects are available. The search reviews the ability to recreate reasonable representations of potential suspects or missing persons. Ethical considerations and privacy implications are also explored regarding the use of facial images created in the context of criminal investigations. This thesis contributes to bridge the gap between deep learning, forensic science and law enforcement, and offers a new perspective for resolving unresolved cases by providing new facial image reconstructing technology and achieving justice for victims and their families. The proposed model offers good results of up to 99% accuracy of the images produced and an error ratio of up to 0.92% through the CUHKFaces dataset.