Hukuk felsefesi açısından Stoa okulunda özgürlük anlayışı
Philosphy of law's approach on Stoic conception of freedom
  1. Tez No: 698726
  2. Yazar: ESAT MUHLİS BAHADIR
  3. Danışmanlar: DR. İSMAİL KILLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmanın amacı, Stoa felsefesinin birey bakımından ele aldığı özgürlük anlayışı ile küresel nitelikteki devlet ve hukuk anlayışının sınırlarını tespit etmek ve birbirinden bağımsız gözüken bu iki anlayışın arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu araştırma literatür taraması biçiminde yapılmıştır. Literatürde Stoa felsefesinin doğduğu Hellenistik uygarlıktan Roma İmparatorluğuna kadar yapılmış çalışmalar incelenmiş ve çalışma konusunu oluşturan ilişkiye dair düşünceler derlenmiştir. Derlenen düşüncelerden Stoa felsefesinin irade özgürlüğü kavramına determinist bir açıdan yaklaşmasının hukuk düşüncelerine olan nihai etkisi çıkarılmış ve sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to clarify and show the thin correlation between Stoic freedom wich is reviewed under a very personal approach and Stoic conception of universal law and state. This study followed the method of examining the literature of Stoic philosophy from Hellenistic Stoa to Roman Stoa. With that examination, this study gathered all kinds of intellectual material about the conceptions about freedom, law and state for Stoics. Under these conceptions, this study examined the deterministic approach to freedom of will by Stoic philosophers, from the perspective of Stoic philosophy of law.