6-12 aylık bebeği olan babaların kendi babalarıyla ilişki düzeyleri ile bebekleriyle bağlanma durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship levels of fathers with 6- to 12-month-old babies with their fathers and their attachment status with their babies
- Tez No: 698779
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, 6-12 aylık bebeği olan babaların kendi babalarıyla ilişki düzeyleri ile bebekleriyle olan bağlanma durumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızın örneklem grubunu Ankara'da yaşayan ve 6-12 aylık bebeği olan 313 baba oluşturmuştur. Çalışmamıza katılan babalara sırasıyla Babalık Ölçeği ve Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmamız, iki ya da daha fazla değişken arasındaki ilişkiyi test eden ilişkisel tarama desenli nicel bir araştırma çalışmasıdır. Ölçeklerden alınan puanların değişkenlere göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla; tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve t testi yapılmıştır. ANOVA'nın anlamlı çıkması sonucunda ise Post-Hoc testlerinde Bonferroni testi uygulanmıştır. Babalık Ölçeğinin alt boyutları ile Baba Bebek Bağlanma Ölçeğinin alt boyutları arasındaki ilişkinin tespiti için PEARSON korelasyon testi yapılmıştır. Babalık Ölçeği alt boyutlarından Olumsuz Duygu ile Baba-Bebek Bağlanması alt boyutlarından Sabır Hoşgörü ve Sevgi Gurur arasında negatif yönde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Araştırma bulguları literatür doğrultusunda tartışılıp yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to examine the relationship levels of fathers who have 6-12 month-old babies with their fathers, and their attachment status with their babies. The sample group of our study consisted of 313 fathers who have 6-12 months old babies and living in Ankara. Fatherhood Scale and Father-Infant Attachment Scale have been applied to the fathers who participated in our study, respectively. Our research is a quantitative research study with a relational screening design that tests the relationship between two or more variables. One-way analysis of variance (ANOVA) and t-test have been carried out in order to examine whether or not the scores obtained from the scales differed significantly according to the variables. Bonferroni test has been applied in Post-Hoc tests to those with significant results in ANOVA. The PEARSON correlation analysis has been performed to determine the relationship between the sub-dimensions of the Fatherhood Scale and the sub-dimensions of the Father-Baby Attachment Scale. It has been determined that there is a negative relationship between Patience Tolerance and Love Pride, which are sub-dimensions of Father-Infant Attachment. In line with the results obtained, suggestions were made to families and educators. The research findings were discussed and interpreted in line with the literature and suggestions were made.