6-12 aylık bebeği olan babaların bebek bakımına katılımlarının baba-bebek bağlanmasına etkisi
Investigation of the effect of participation in infant care of fathers with 6-12 months old babies on father-infant attachment
- Tez No: 830105
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN ALABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, 6-12 ay arası bebeği olan babaların, bebek bakımına katılımlarının, baba-bebek bağlanmasına etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem grubunu tüm bölgelerden 6-12 ay arası bebeği olan 305 baba oluşturmuştur. Çalışmada veriler toplanırken Demografik Bilgi Formu,“Babaların Bebek Bakımına Katılımı Soru Formu”ve“Baba Bebek Bağlanma Ölçeği”kullanılmıştır. İlişkinin ölçülebilmesi için Spearman Korelasyon Analizi, niceliksel verilerin karşılaştırılması ve iki bağımsız grup karşılaştırması için Mann Whitney U testi; ikiden fazla grup karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Farklılık gösteren grupları tespit edebilmek için Bonferroni Düzeltmeli Çoklu Karşılaştırma Testi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma bulgularına göre babaların Bebek Bakımına Katılım Soru Formu ile Baba-Bebek Bağlanma Ölçeği toplam puanı, sabır ve hoşgörü ve sevgi ve gurur puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif ve orta düzey; etkileşimde zevk ile arasında anlamlı ve yüksek düzey ilişki olduğu bulgularına ulaşılmıştır. Sonuç: Araştırmanın sonucunda, babaların bebek bakımına katılma durumu arttıkça baba-bebek bağlanma düzeyinin arttığı saptanmıştır. Babaların annelere bebek bakımında yardımcı olarak ve bebeği ile etkileşime girerek katılımlarını sağladığı, bu katılımlarının bebeği ile iletişimine olumlu etki ettiği anlaşılmıştır. Babanın bebeğinin fiziksel bakımına katılması, kişisel gelişim ve sağlık durumu ile ilgilenmesi ve bebeği ile nitelikli vakit geçirerek ilgili olmasının, baba ile bebek arasındaki bağlanma ilişkini güçlendirdiği sonuçları ortaya çıkmıştır. Baba ve bebek arasında kurulan bağlanmanın güçlü olması, bebeğin ilerleyen yıllardaki gelişimine olumlu etki etmektedir. Babalara yönelik; doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası bebek bakımını ve baba-bebek bağlanma durumu konularını kapsayan eğitim programlarının hazırlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to examine the effect of fathers' involvement in infant care on father-infant attachment in fathers with infants between 6-12 months of age. Materials and Methods: The descriptive and relational survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The sample group consisted of 305 fathers with infants aged 6-12 months from all regions. To collect data Demographic Information Form,“Fathers' Participation in Infant Care Questionnaire”, and“Father-Infant Attachment Scale”were used. To measure the relationship, Spearman Correlation Analysis was used, to compare the quantitative data and to compare two independent groups Mann Whitney U test was used and to compare more than two groups Kruskal Wallis H test was used. To identify groups showing differences multiple comparison tests with Bonferroni correction were applied. Results: According to the findings of the there was a statistically important positive and medium level relationship between the Father-Infant Attachment Scale total score, patience and tolerance, and love and pride scores, and a significant and high level relationship between the fathers' Participation in Infant Care Questionnaire and pleasure in interaction. Conclusion: As a result of the study, it was observed that father-infant attachment levels of fathers increased as their participation in infant care increased. Father's involvement is provided by helping mothers with the infant care and interacting with their infants. It is understood that this participations have positively affected the communication between the father and the infant. Father involving physical care of his infant, paying attention to the self improvement and health status of the infant and spending quality time with his infant, found to be strengthened the father-infant attachment. Having a strong father-infant connection is positively affecting the infant's development in the next years. It is recommended that training programs covering prenatal, intrapartum and postnatal infant care and father-infant attachment status should be prepared for fathers.