90'lı yıllardan günümüze Türkiye'de çocuk şarkıları besteciliği ekseninde popüler müziğin çocuk şarkıları üzerindeki etkileri
Effects of popular music on nursery rhymes in Turkey from 1990s to the present from nursery rhymes composition perspective
  1. Tez No: 698789
  2. Yazar: MÜGE ÖKTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇETİN KÖRÜKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, popüler kültür çerçevesinde şekillenen popüler müziğin çocuk şarkıları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaç çerçevesinde çalışma dört bölümde tamamlanmıştır. Birinci bölüm, çalışmanın amacının açıklandığı giriş bölümüdür. İkinci bölümde çocuk şarkıları hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Burada çocuk şarkılarının okul öncesi dönemde önemi, çocukların psikolojik gelişim evreleri ve çocuk şarkıları besteleyen bestecilerin yarattığı eserlerde yer alması gereken unsurlar ve buna bağlı olarak bestecilerin dikkat etmesi gereken hususlar, Türkiye'de çocuk şarkısı türleri ve kullanım alanları, nota örnekleri vererek değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm, çalışmanın temel amacı doğrultusunda Türkiye'de 90'lardan günümüze popüler müziğin gelişimi ve çocuk şarkılarına etkisinin ele alındığı bölümdür. Popüler kültür ve popüler müzik etkileşimi ile popüler müzikte tüketim açıklandıktan sonra nitel araştırma yöntemlerinden olan mülakat tekniği kullanılarak konu hakkında uzman bir psikolog ve kuruma önemli katkılar sağlamış olan emekli TRT Müzik Dairesi Eski Başkanının görüşlerinden faydalanılarak çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the effects of popular music, shaped around popular culture, on children's song. Within the framework of this purpose, the research was completed in four sections. The first section is the introduction part where the aim of the research is explained. In the second section, general information about children's songs is given. In this part, evulated that the importance of child songs in the preschool period and stages besides children's developmental the elements that should be included in the compositions created by composers who compose children's songs and correspondently the subjects that the composers need to be careful about, child song types in Turkey and their usage areas with the given notes examples. In the third section, the development of popular music in Turkey from the 1990s to the present day and examined its effects on children's songs are discussed, in line with the main aim of the study. After discussing the popular culture and popular music interaction and consumption in popular music, the study was completed by including the opinions of the retired TRT Music Department Manager, and the expert psychologist on the subject and made significant contributions to the institution, by using interview technique which is one of the qualitative research methods