Impact of ev charging stations on the power quality of distribution network and optimal placement of charging stations according to network conditions
Şarj istasyonlarının dağıtım şebekesi güç kalitesine etkileri ve şarj istasyonlarının şebeke koşulları gözetilerek uygun şekilde yerleştirilmesi
  1. Tez No: 698796
  2. Yazar: COŞKUN DENİZ TERAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT MUSTAFA SAVRUN, DOÇ. DR. MUSTAFA İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde, batarya ve bileşen teknolojisindeki gelişmelere bağlı olarak elektrikli araçlar ve pazarları giderek büyüyor. Birçok otomobil firması, gelecekte dizel araç üretimini durduracaklarını ve elektrikli araçlar üzerinde çalışacaklarını duyurdu. Elektrikli araçlardaki bu hızlı artış nedeniyle gelecekte bazı ihtiyaçların ve sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu çalışmada, elektrikli araçların şebekeye hızlı bir şekilde girmesi sonucunda oluşabilecek olası sorunları ortadan kaldırmak için şarj istasyonlarının belirlenen kriterler göz önünde bulundurularak optimum şekilde tahsis edilmesi için analitik hiyerarşi sürecine dayalı bir yöntem önerilmiştir. Ayrıca gelecekte elektrikli araçların yaygınlığı ve bu açılımlar sonucunda elektrikli araçların elektrik dağıtım şebekesine getirebileceği yük ve güç kalitesi sorunları incelenmiştir. Trafo yüklerindeki ve dağıtım hatlarındaki artışlar güç kalitesi sorunlarına neden olabilir. Yeni trafolar nedeniyle oluşabilecek gerilim düşüşleri ve arızalar bu problemler arasındadır. Elektrik şebekesinin mevcut durumu dikkate alınarak şarj istasyonlarının konumlandırılmasının etkilerini araştırmak için MATLAB/Simulink ortamı kullanılarak bir kavram-kanıtı-modeli gerçekleştirilmiştir. Simülasyon modelinde referans alan olarak iki dağıtım merkezinden beslenen bir halka şebeke belirlenmiştir. Bu tahsis yöntemi ile şarj istasyonları örnek şebeke üzerinde etkin bir şekilde konumlandırılmıştır. Analitik hiyerarşi yöntemine göre şarj istasyonlarının yerleşiminin ardından güç kalitesi boyutu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, electric vehicles and their markets are growing gradually due to the development in battery and component technology. Many car companies announced that they will stop the production of diesel vehicles in the future and will work on electric vehicles. It is inevitable that some needs and problems will arise in the future due to this rapid increase in electric vehicles. In this study, a method based on an analytical hierarchy process has been proposed to allocate the charging stations optimally considering specified criteria to eliminate possible problems that may occur as a result of the rapid penetration of electric vehicles to the grid. In addition, the prevalence of electric vehicles in the future and the load and power quality problems that may be brought to the electricity distribution network by electric vehicles as a result of these expansions have been examined. Increases in transformer loads and in distribution lines can cause power quality problems. Voltage drops and malfunctions that may occur due to new transformers are among these problems. In order to investigate the effects of locating charging stations considering the current status of the utility grid, a proof-of-concept model has been conducted by using MATLAB/Simulink environment. A ring network that is fed from two distribution centers has been determined as a reference area in the simulation model. With this allocation method, charging stations have been positioned on the sample network effectively. Following the layout of the charging stations according to the analytical hierarchy method, the power quality aspect has been examined.