Hazır giyim sektöründe hızlı moda kültürünün sürdürülebilirliğe etkisi
The effects of fast fashion culture on sustainability in clothing sector
- Tez No: 698805
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde sürdürülebilirlik kavramının öneminin giderek arttığı sektörlerden birisi olan hazır giyim sektörü, gerek üretim aşamalarında gerek kullanım ömrünü tamamlamış ürünlerin oluşturduğu atıklarla çevreye ve insan sağlığına direkt ve dolaylı olarak zarar verebilmektedir. Özellikle son yıllarda giderek daha popüler hale gelen ve sürdürülebilirlik unsurları ile çoğu zaman ters düşen hızlı moda akımı da verilen zararın artmasına neden olmuştur. Bu nedenle, tüketicilerin de artan baskısıyla, hazır giyim işletmelerinin sürdürülebilirlik faaliyetleri gün geçtikçe artmaktadır. Bu bağlamda, bu tez hazır giyim sektöründe hızlı moda kültürünün sürdürülebilirliğe etkisini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, hazır giyim sektöründe dünyanın önde gelen ihracatçılarından ve aynı zamanda önemli pazarlarından birisi olan Türkiye'deki tüketicilerin hazır giyim ürünlerini satın alırken sürdürülebilirlik unsurlarından nasıl etkilendiklerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda Türkiye'nin üç büyük ilinde yaşayan 18 yaş ve üzerindeki tüketicilere yönelik bir anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması ile elde edilen veriler istatistiki olarak analiz edilmiş ve bu bulgular ışığında hazır giyim ürünleri üreten ve pazarlayan işletmelere ve markalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, clothing sector, which is one of the sectors in which the importance of sustainability concept gradually increases, can directly and indirectly gives harm to environment and human health with production processes and wastes, which are occurred via the products that have completed their economic lives. Especially, the fast fashion culture, which gradually becomes popular in recent years and which is usually contrary to sustainability factors, has increased the given harm. Therefore, also with the increasing pressure of consumers, clothing enterprises' sustainability activities increase day by day. In this context, this thesis, aims to analyze the effects of fast fashion culture on sustainability in clothing sector. The research aims to reveal how consumers in Turkey, which is one of the leading global clothing exporters and at the same time which is one of the significant markets, are affected from sustainability factors during their clothing purchase process. In accordance with the aim of the thesis, a survey is conducted to consumers, who live in three biggest cities of Turkey and whose ages are 18 and over. The data, which are obtained from field research, are analyzed statistically and suggestions are made to enterprises and brands, which produce clothing and market clothing products, on the basis of the findings.