Örgütlerde duygusal zeka, liderlik ve iletişim becerileri üzerine bir araştırma
A research on emotional intelligence andleadership, communication skills in organizations
- Tez No: 698804
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ÇİNKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çok uzun yıllar boyunca toplumlar zeka kavramına önem verirken; duyguların barındırdığı önemi göremedi. Aynı şekilde bilim dünyası, çeşitli disiplinler zeka kavramı üzerine araştırmalar yaparken; duygular üzerine hemen hemen hiç çalışma gerçekleştirilmedi. Zaman içerisinde zeka kavramı incelenirken geri planda kalan duygu kavramının insan hayatına olumlu ve olumsuz etkileri görüldükçe; bilim dünyası duygular üzerine çalışmalar yapmaya başladı ve bu çalışmalar ışığında sadece zekanın yeterli olmadığı, duygular ile desteklenen zekanın bireyi başarıya götürebileceği anlaşıldı. Günümüzde duygular ve duygusal zeka üzerine hız kazanarak artarken; duygular ve duygusal zeka her geçen gün daha fazla ilgi görmekte, araştırmalara konu olmakta, bu araştırmaların sonuçları yeni yeni verileri doğurmaktadır. Yapılan hemen her araştırma duyguların ve duygusal zekanın birey için ne derece önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
For many years, while societies gave importance to the consept of intelligence, he could not see the importance of feelings. Likewise , the world of scinence, various disciplines while researching the concept of intelligence; Hardly any studies ave been conducthed on emotions. When examining the concept of intelliğence over time, the positive and negative effects of the concept of emotion on human life are observed; The world of science started to work on emotions, and in the light of these studies, it was understood that only inteligence is not enough, intelligence supported by emotions can lead the individual to success. Nowadays, while emotions and emotional intellingence increase by gaining speed, Emotions and emtional intelligence are getting more and attention every day, they are teh subject of research and the resultls of these studies bring new data. Almost every research conducted reveals how important emotions and emotional intelligence ar efor the individual.