Geleneksel performans değerleme ölçütlerinin ekonomik katma değere olan etkisi tarım ve hayvancılık sektörü uygulaması
Effect of traditional performance valuation ratios on economic value added: Agriculture and livestock sector application
  1. Tez No: 698818
  2. Yazar: MUHAMMED GÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER CALAYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada geleneksel performans değerleme ölçütleri ile ekonomik katma değer (EVA) tahmin edilmeye çalışılmıştır. Araştırmalar, 01.01.2013-31.12.2019 tarihleri arasındaki Borsa İstanbul AŞ'de yer alan tarım ve hayvancılık sektöründeki bir şirkette gerçekleştirilmiştir. Regresyon analizleri SPSS 20 programı kullanılarak hesaplanmıştır. Regresyon analizinde EVA bağımlı değişken olarak kabul edilmiştir. Aktif kârlılık, öz sermaye kârlılığı, hisse başı kâr, Fiyat/ Kazanç oranı, Piyasa Değeri/Defter değeri ve satışların getirisi oranları bağımsız değişken olarak kabul edilmiştir. 63 adet regresyon modeli oluşturulmuştur. En anlamlı olan modellerden en yüksek açıklama gücüne sahip olan modeller belirlenmiş ve yorumlanmıştır. Aktif kârlılık ve satışların getirisi bağımsız değişkenleri ile açıklanma gücü %99,1 olan anlamlı ve oto korelasyonu olmayan bir model tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to predict the economic value added (EVA) with traditional performance appraisal rates. The researches were carried out in a company in the agriculture and livestock sector in Borsa Istanbul AŞ between 01.01.2013-31.12.2019. Regression analyzes were calculated using the SPSS 20 program. EVA was accepted as the dependent variable in the regression analysis. Return on assets, return on equity, earnings per share, price / earnings ratio, market value / book value and return on sales ratios are accepted as independent variables. 63 regression models were created. Among the most meaningful models, the models with the highest explanatory power were determined and interpreted. With the independent variables of return on assets and return on sales, a model with an explanation power of 99.1%, meaningful and not auto correlated was determined.