Ozon dayanımına sahip PVC (polivinil klorür)/NBR (akrilontiril bütadien) kauçuk karışımlarının mekanik özelliklerinin geliştirilmesi
Development of mechanical properties of ozon resistance PVC (polyvinylcloride)/NBR (acrylonitrile butadiene) rubber blends
- Tez No: 698817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ATA KARAVANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Ozon dayanımına sahip PVC (Polivinil klorür)/NBR (Akrilonitril bütadien) kauçuk karışımlarının mekanik özelliklerinin geliştirilmesi bu çalışmanın esas hedefini oluşturmaktadır. Aynı zamanda ticari olarak kullanılan Paracril OZO 728M60 masterbatch ile üretilen karışıma eşdeğer, belirli oranda yerli sermaye ile üretilen PVC/NBR karışımı ile üretim sağlanarak farklı sanayi kollarındaki ihtiyacı karşılamak, yeni pazar oluşumunu sağlamak ve ülkemiz katma değerine katkı sağlamak çalışmanın bir diğer hedefini oluşturmaktadır. Farklı oranlarda NBR kauçuğu ile yerli tedarikçiden temin edilen PVC karışımının ve sabit oranlarda diğer katkı maddelerinin kullanılarak hazırlandığı altı farklı kauçuk hamur formülasyonları üretimi için intermesh rotor tipine sahip banbury karışım tekniği kullanılmıştır. Banbury karışımı ile elde edilmiş kauçuk karışımlarının reolojik, mekanik ve termal özellikleri bazı testler yardımı ile belirlenmiştir. Bazı mekanik testlerin sonuçları SAE J30 R6 (2012) (Otomotiv Mühendisleri Topluluğu) standardına göre değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; farklı oranlarda NBR/PVC kullanılarak hazırlanan karışım çalışmasının reolojik, mekanik ve termal özellikleri karşılaştırıldığında en başarılı karışımın 60/40 NBR/PVC oranına sahip olan karışım olduğu tespit edilmiştir. 60/40 NBR/PVC oranına sahip karışımın çoğu özelliğinin ticari masterbatch ile hazırlanan karışım ile uyum gösterdiğine ve ikame ürün olarak kullanılabileceği çıkarımına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to improve the mechanical properties of ozone resistant PVC (Polivinil chloride)/NBR (Acrylonitrile butadiene) rubber mixtures. At the same time, another goal of this study is to meet the needs in different industrial branches, to create a new market and to contribute to the added value of our country by providing production with a PVC/NBR mixtures produced with certain amount of domestic capital, equivalent to the mixture produced with commercially used Paracril OZO 728M60 masterbatch rubber. Banbury mixing technique which has intermesh rotor type was used for the production of six different rubber mixture formulations prepared by using different blend compositions of NBR rubber, PVC mixture which obtained from domestic supplier and other additives which have constant compositions in blends. Rheological, mechanical and thermal properties of rubber mixtures which produced with banbruy mixer, were determined with the help of some tests. The results of some mechanical tests have been evaluated according to the SAE J30 R6 (2012) (Society of Automotive Engineers) standard. In conclusion, it was determined that the most successful blend was the mixture which has 60/40 NBR/PVC ratio when NBR/PVC mixtures which have different blend compositions compared according to the rhelogical, mechanical and thermal properties. It was concluded that most properties of the mixture which has 60/40 NBR/PVC ratio are compatible with the mixture prepared with commercial masterbatch and can be used as a substitute product.