Evli bireylerde erken dönem uyumsuz şemalar ve problem çözme becerilerinin evlilik doyumu ile ilişkisi
The relationship of early maladaptive schemas and problem-solving skills with marital satisfaction among married individuals
  1. Tez No: 698820
  2. Yazar: İZEL ÜZEREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ŞARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Evlilik doyumunu etkileyen değişkenleri anlamak, bireylerin ihtiyaçlarına uygun terapötik müdahaleler, çift terapileri ve bireysel terapileri tasarlama sürecinde önemlidir. Bu çalışmada, erken dönem uyumsuz şemalar ve problem çözme becerilerinin evlilik doyumu ile arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda rastlantısal olarak seçilen 368 evli bireye Young Şema Ölçeği Kısa Form-3, Evlilikte Sorun Çözme Ölçeği, Evlilik Yaşamı Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırmaya gönüllü 368 evli birey katılmıştır. Katılımcıların %51.9'unu kadın, %41.8'i 31-40 yaş, %80.4'ü çalışmaktadır. Çiftlerin %39.9'unun evlilik süresi 1-5 yıl arasında değişmektedir. Katılımcıların %54.9'u çocuk sahibidir. Evlilik doyumu ile problem çözme becerileri arasında yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Evlilik doyumu ile erken dönem uyumsuz şemalara ait alt boyutlar ve toplam puan arasında negatif yönlü, yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Başarısızlık ve ayrıcalıklık/yetersiz özdenetim şemalarının evlilik doyumu üzerine anlamlı bir etkisi olmadığı görülmüştür. Problem çözme becerileri ile erken dönem uyumsuz şemalara ait toplam puan ve erken dönem uyumsuz şemalara ait alt boyutlar arasında negatif yönlü, yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Başarısızlık ve ayrıcalıklık/yetersiz özdenetim şemalarının problem çözme becerileri üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Erken dönem uyumsuz şemalara ait duygusal yoksunluk, sosyal izolasyon/güvensizlik ve tehditler karşısında dayanıksızlık şemalarının evlilik doyumuna negatif yönde, anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Erken dönem uyumsuz şemalar ve problem çözme becerilerinin bütün olarak evlilik doyumu üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın, evlilik doyumu ile ilgili yapılacak gelecekteki araştırmalara katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Understanding variables affecting marital satisfaction during the process of planning adequate therapeutic interventions for an individual and a couple therapy is substantial. This study aims to analyze the relationship between early maladaptive schemas, marital problem-solving ability and marital satisfaction. Following this aim, The Young Schema Questionnaire Short Form-3, Marital Problem-Solving Score, Marital Life Scale and Personal Information Form are applied to 368 randomly selected married couples. The research is participated by 368 voluntary married individuals. When we look at the participants in percentage, it is seen that 51.9% of them are woman, 41.8% of them are between 31-40 age and 80.4% of them are unemplayed. 39.9% of the couples lasted on a time scale ranging from 1 to 5 years. The 54.9% of the participants are child bearers. A significant relationship between marital satisfaction and problem-solving ability is founded. An avoidant significant relationship is founded between sub-dimensions relating to marital satisfaction and early maladaptive schemas and total score. It is examined that failure and entitlement/insufficient self-control have no significant effect on marital satisfaction. An avoidant significant relationship is found between total score regarding problem-solving ability with early maladaptive schemas and sub-dimensions regarding early maladaptive schemas. It is examined that failure and entitlement/insufficient self-control schemas have no significant effect on problem-solving ability. Emotional deprivation, social isolation/ alienation regarding early maladaptive schemas and vulnerability against harm and illness has an avoidant significant effect on marital satisfaction. As a whole, early maladaptive schemas and problem-solving ability have a significant impact on marital satisfaction. This study is aimed to function as a contributor to further studies related to marital satisfaction.