Genç erişkin yaş grubunda büyüsel düşünce, düşünce eylem kaynaşması ile depresif belirti, anksiyete ve stres düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between magical thinking, thought-action fusion and depressive symptom, anxiety and stress level in young adults
  1. Tez No: 698842
  2. Yazar: MERVE CEREN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırmada, genç erişkin yaş grubuna yönelik, büyüsel düşünce ile düşünce eylem kaynaşmasının, depresif belirti, kaygı ve stres düzeyi ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Kesitsel nitelikteki mevcut araştırma, Antalya ili Manavgat ilçesinde lise öğrenimi gören 17 ila 18 yaşındaki 219 öğrenci ile İstanbul ilinde üniversite öğrenimi gören 18-26 yaş aralığındaki 278 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmadaki katılımcıların 348'i kadın (%70), 149'u erkektir (%30). Katılımcılara Büyüsel Düşünce Ölçeği (BDÖ), Düşünce Eylem Kaynaşması Ölçeği (DEKÖ) ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS–21) uygulanmıştır. Verilerin analizinde Bağımsız Örneklemler T Testi Analizi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Çok Değişkenli Doğrusal Regresyon Analizi ile SPSS Process Macro programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, DASS–21 Toplam, Anksiyete; DEKÖ Toplam; Olasılık ve BDÖ puanları kadın katılımcılarda, erkeklere oranla anlamlı ölçüde yüksek bulunmuştur. Stres, Anksiyete ve Depresyon puanları ile BDÖ ve DEK ölçek puanları arasında pozitif yönde korelasyonlar gözlemlenmiştir. Regresyon analizi sonucunda ise BDÖ Toplam, DEK-Olasılık puanlarının Depresyon, Anksiyete ve Stres puanlarını anlamlı bir şekilde yordadığını göstermektedir. Büyüsel düşünce ile depresyon, büyüsel düşünce ile stres ve büyüsel düşünce ile anksiyete ilişkisinde ise düşünce eylem kaynaşması aracı rol oynamaktadır. Bu bilgiler ışığında, içselleştirme sorunlarıyla başvuru yapan bireylerde düşünce eylem kaynaşmasına, büyüsel düşünceye yönelik kognitif süreçlerin değerlendirilmesinin ve terapötik müdahalelerin tedavi başarısını artıracağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate associations between magical thinking, thought action fusion, depressive symptoms, anxiety and stress levels in young adult population. This cross-sectional study was conducted on 219 high school students aged between 17 and 18 from Manavgat/Antalya and 278 university students aged between 18 and 26 from Istanbul. 70% of the participants (n=348) were female and 30% of the participants (n=149) were male. Magical Ideation Scale (MIS), Thought–Action Fusion (TAF) and 21–item Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS–21) were used as instruments. Independent Samples T Test, Pearson Product Moment Correlation Test, Multivariate Linear Regression Analysis and SPSS Process Macro were performed for data analysis. DASS–21 total, anxiety, TAF total, likelihood and MIS total scores were higher in female participants compared to male ones. There were positive correlations between stress, anxiety, depression scores; and MIS and TAF scores. The results of the regression analysis indicate that MIS total, TAF likelihood scores predict depression, anxiety and stress scores, significantly. Thought action fusion had a mediator role between the relationships magical thinking and depression, magical thinking and stress, and magical thinking and anxiety. In the highlight of this data, it can be hyphothesized that evaluations and therapeutic interventions towards thought action fusion and magical thinking may increase the success of the treatment of individuals presenting with internalizing problems.