Evliliğin sona ermesinde çocuk ile ana baba arasında kişisel ilişki kurma hakkının kullanımında yaşanan sorunların değerlendirilmesi
The evaluation of the problems in the use of the right to establish a personal relationship between the child and the parents in the termination of marriage
- Tez No: 698870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE NUR KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Evliliğin sona ermesinin sonuçlardan biri çocuğun yanına bırakılmadığı ana babası ile çocuk arasında kişisel ilişki kurulmasıdır. Ancak uygulamada çocukla kişisel ilişki kurulmasında başta çocuk olmak üzere kişisel ilişki kurma hakkı olan ana baba mağduriyet yaşayabilmektedir. Bu kapsamda tez çalışmamızda öncelikle konuya ilişkin temel kavramlar ve evliliğin sona ermesi hâlinde çocukla ilgili olarak dikkate alınması gereken ilkeler açıklanmıştır. Daha sonra velâyet kurumu ortaya konulmuş ve evliliğin sona ermesi hâlinde velâyetin tevdi edilmesi ile çocukla diğer ana baba arasında kişisel ilişki kurma hakkının düzenlenmesi konusu detaylı olarak anlatılmıştır. Son olarak ise çocukla ana babası arasında kişisel ilişki kurma hakkının kullanımında yaşanan sorunlar değerlendirilerek bu sorunların çözümü için ülkemizde yapılan çalışmalar ve çözüm önerileri açıklanmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the consequences of the dissolution of the marriage is the establishment of a personal relationship between the mother and father, who does not live with the child after divorce and nullity, and the child. However, in Turkey, in enforcing the decisions regarding a personal relationship with a child, both parents and especially the children have to cope with real problems. In this context, the basic concepts of the subject and the principles to be taken into account in relation to the child in the event of the end of the marriage are explained in our thesis study. Then, the general explanation of the custody and the establishment of custody in the event of the dissolution of the marriage and the use of the right to establish personal relations between the child and the parents, who do not live with the child, are explained in detail. Finally, the problems experienced in the exercise of the right to establish a personal relationship between the child and the parents are evaluated and the studies and original deconstruction suggestions made in Turkey are discussed to solve these problems.