Making of the city: Uncovering the plan game
Kent oluşumu: Plan game'in deşifresi
  1. Tez No: 698869
  2. Yazar: CANSU TÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Yapılı çevrenin tasarım sürecinde mimari ve kentsel tasarımın ayrı ayrı ele alınması ve mekânsal olarak ilişkilendirilmemesi, bu alanların bütünleştirilmesinde temel bir engel oluşturmaktadır. Bu tez, mimarlığın mekânsal ve tipolojik özelliklerini vurgulayarak ve kent ile mimari arasındaki ilişkiye odaklanarak, alternatif bir kent oluşturma yöntemini incelemeyi amaçlamaktadır. Ayrıca tasarım sürecinde mimari emsallerden yararlanmanın önemini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, mimarlık disiplininde şimdiye kadar derinlemesine çalışılmamış olan ve 1950'lerde Teksas Üniversitesi'nde Colin Rowe, Bernhard Hoesli, Robert Slutzky ve John Hejduk öncülüğünde oluşturulan Plan Game, mimarlık ve kentsel mekân arasındaki ilişkiye alternatif bir yaklaşım sunabileceği öngörülmektedir. Plan Game, mekânsal ve tipolojik niteliklerin tasarım süreciyle bütünleşmesini vurgulamaktadır. Bu tez, Plan Game'i analiz etmekte, bu yaklaşımın çizim tekniklerini, içeriğini, aktörlerini, bağlamını ve Plan Game'in pedagojik boyutunu da ele alarak, kentsel ve mimari araştırmalara olası katkısını tartışmaktadır. Tez aynı zamanda Plan Game'e referans alınarak yürütülen üç sınıf içi alıştırmayı, yaratıcı birleştirme yaklaşımının pedagojik yansıması olarak incelemektedir: Bernhard Hoesli'nin ETH Zurich'de yürüttüğü stüdyo çalışması, Mark Morris'in Cornell Üniversitesi'nde bir dönem boyunca sürdürdüğü Exquisite Conurbation alıştırması ve Cornell Üniversitesi'nde iki lisansüstü öğrenci tarafından üretilen City of Composite Presence. Tez kapsamında ayrıca, bu değerli tartışmayı çağdaş tartışmaya taşımak ve mimarlık ile kentsel mekânlar arasındaki etkileşime yönelik farklı yaklaşımları gözlemlemek için; öğretim üyelerinin, uygulamacı mimarların ve lisansüstü öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilen Plan Game Atölye Serisi düzenlenmiştir. Dolayısıyla, tez çalışması çizimin altında yatan fikirleri ortaya çıkarmak ve bu kurgusal alıştırmanın pedagojik bir araç olarak mimari tasarım stüdyolarına olası etkisini gözlemlemek için Plan Game'i çeşitli yönlerini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the design process of a built environment, considering architecture and urban design separately and not associating them spatially cause the fundamental obstacle in integrating these fields. The thesis seeks to analyze the possibility of an alternative approach towards making of the city by emphasizing the spatial and typological features of architecture and focusing on the relation between the urban spaces and architecture. Besides, it highlights the value of benefiting from architectural precedents in the design process. In this regard, Plan Game invented by Colin Rowe, Bernhard Hoesli, Robert Slutzky, and John Hejduk in the 1950s in Texas University could offer such an alternative position, which has been studied limitedly yet in the field of architecture. Plan Game emphasizes the integration of spatial and typological qualities of architecture with the urban design process. By analyzing the techniques and content of the drawing, its actors, its context, and its pedagogical dimension, this thesis uncovers the Plan Game and discusses the possible contribution of this approach to urban and architectural researches. The thesis also analyzes three in-class exercises referencing Plan Game as a pedagogical reflection of this creative recombination approach: the studio assignment of Bernhard Hoesli at ETH Zurich, the Exquisite Conurbation exercise that Mark Morris continued for a semester at Cornell University, and the City of Composite Presence produced by two graduate students at Cornell University. Within the scope of the thesis, Plan Game Workshop Series was organized with the participation of faculty members, practicing architects, and graduate students to carry this valuable exercise to the contemporary discussion and observe diverse approaches towards the interaction between the architecture and urban spaces. Hence, the thesis discusses diverse aspects of Plan Game to uncover underlying ideas of the drawing and track the possible integration of this fictitious exercise to the architectural design studios as a pedagogical tool.