Factors affecting job satisfaction levels of crowdsourced couriers
Kitle kaynaklı kuryelerin iş doyum düzeylerini etkileyen faktörler
  1. Tez No: 698876
  2. Yazar: KHALED IBRAHIM
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AHMET BEŞKESE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul, Türkiye'deki kitle kaynaklı kuryelerin iş tatminini etkileyen faktörleri incelemektir. Çalışma ayrıca kuryenin farklı demografik değişkenlerine dayalı olarak iş tatmin oranlarında herhangi bir farklılık olup olmadığını test etmeye odaklanmıştır. Bu araştırma, paylaşılan ekonomide kalabalığa güvenen şirketlerin geçtiğimiz birkaç yıl içinde hızla büyüdüğü ve bu kitle kaynaklı kuryelerin iş tatmini hakkında herhangi bir araştırma veya makale bulunmadığı için yapıldı. Gerekli iş tatmini teorileri ve etkileyen faktörler literatür bölümünde tartışılmıştır. İstanbul'da 112 kitle kaynaklı kurye İş Memnuniyeti Anketi'ni doldurarak katılmıştır. Bulgular, kuryelerin oldukça memnun olduğunu, ancak memnuniyetlerini artıracak iyileştirilebilecek temel faktörler olduğunu gösterdi. Ayrıca Pearson'ın korelasyon testi, dokuz alt ölçek ile genel İş tatmini arasındaki pozitif korelasyonun gücünü gösterdi. Ayrıca, ANOVA testi yapıldı ve yaşlı ve deneyimli kuryeler arasında, daha az deneyimli genç kuryelere göre genel iş tatmininde önemli bir fark gösterirken, farklı eğitim düzeyine sahip kuryeler arasında memnuniyette bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to learn more about the elements that influence the overall satisfaction of crowdsourced couriers in Istanbul, Turkey. The research also looked at how job satisfaction differed depending on the courier's demographics. This research was conducted as the companies relying on the crowd in the shared economy was growing rapidly in the few past years and there was no researches or any papers talking about the job satisfaction of these crowdsourced couriers. The necessary job satisfaction theories and factors affecting it were discussed in the literature part.112 crowdsourced couriers participated by filling the Job Satisfaction Survey in the Istanbul. The findings showed that the couriers are fairly satisfied but there are main factors that can be improved which will increase their satisfaction. Furthermore, the Pearson correlation test revealed the strength of the positive link between the nine subscales and overall job satisfaction. Moreover, ANOVA test was conducted, and it showed significant difference in Overall job satisfaction among old and experienced couriers than young less experienced couriers, while there was no difference in satisfaction among couriers with different level of education.