Oligodendroglioma'ların biyolojik davranışlarında etkili faktörler
- Tez No: 69888
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Amaç: Oligodendrogliomalarda radyolojik, histolojik, morfometrik değişkenlerin ve stokiometrik DNA ölçümlerinin prognostik önemini saptamak için; değişkenler 26 hastanın hastalıksız sağkalımı ile ilişkilendirildi. Yöntem: Oligodendroglioma tanısı alan 26 hastanın tümör dokusu ve arşiv dosyaları tekrar incelendi. Çalışmalar HE boyalı kesitlerde konvansiyonel mikroskopta; Feulgen ile boyanmış nükleus süspansiyonlarında morfometrik/dansitometrik ekipman ile yapıldı. Sonuçlar: Sırasıyla iyi prognoz ile ilişkili önemli faktörler; mitotik aktivite indeksinin V den az olması (p = 0,008), tümör populasyonunun diploid olması (p = 0,02), ortalama DNA indeksinin 2,25 'ten küçük olması (p =0,02), DNA içeriği 5c'yi aşan hücre oranının 0,3'ten az olması (p = 0,03) ve yaşın 30'un altında olmasıdır (P=0,04). Bu bulgular, oligodendrogliomalarda prognozun en önemli belirleyicilerinin klinik ve radyolojik özellikler değil, tümör hücrelerinin proliferatif kapasitesi ve nükleer materyal anormallikleri olduğunu düşündürmektedir. Tümör hücrelerinin nükleer özellikleri ancak morfometrik/dansitometrik inceleme ile çalışıldığında anlam kazanmaktadır. 42
Özet (Çeviri)
Abstract Object : To determine the prognostic significance of radiologic, histologic, morphometric variables and ploidy in oligodendrogliomas, the presence and degree of some variables were correlated with disease free survival in 26 patients. Methods: Tumor tissue and archive files was studied in 26 patients with oligodendroglioma. Studies were conducted using morphometry on HE stained sections and Feulgen stained nuclear suspensions. Results: Prognostically significant factors, in order of decreasing importance, were low (MAI