Glial beyin tümörlerinde ve lenfoma dışı metastazlarda otofaji ile ilişkili miRNA'ların serum ve doku değerlerinin karşılaştırılması
Compare serum and tissue miRNA level associated with autophagy in the patient who has glial tumor or metastatic tumor except lymphoma
  1. Tez No: 449030
  2. Yazar: MERT NAZİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABİDİN MURAT GEYİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Nöroşirürji, Onkoloji, Genetics, Neurosurgery, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Merkezi sinir sistemi tümörleri hem çocuk hem de erişkin hastalarda görülür ve bu tümörlerin birçoğu sakatlık ve ölüme neden olur. Hastaların tanısı ve izlemi için yeni hedefleri belirlemek gayreti ile güncel çalışmalar moleküler alana odaklanmıştır. Bu çalışmamızda otofaji ile ilişkili miRNA düzeylerine serum ve dokuda bakarak serum miRNA değerlerinin biyomarkır olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırdık. Yöntem: Çalışmaya kliniğimizde ameliyat edilen ve patoloji örneğinin sonucu glial tümör veya lenfoma dışı metastaz olarak raporlanan 27 hasta dahil edilmiştir. Otofaji ile ilişkili miRNA'ların serum ve doku düzeyleri karşılaştırılmıştır ve saptanan değerler arasındaki korelasyon student t testi kullanılarak kontrol edilmiştir. Bulgular: Vakaların histopatolojik incelemesinde 14 glioblastom, 3 oligodendrogliom, 2 anaplastik astrositom, 2 karsinom metastazı, 2 pilositik astrositom, 1 anaplastik ependimom, 1 anaplastik oligodendrogliom, 1 diffüz astrositom ve 1 ependimom gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Central nervous system tumors occur in both pediatric and adult patients and many of these tumors cause morbidity and mortality. In an effort to identify new targets for diagnosis and follow up the patients, recent studies have focused on molecular area. In this study, It was aimed to investigate whether serum miRNA levels can be used as a biomarker, especially by looking at tissue and serum levels of miRNA associated with autophagy. Method: In this study, we include 27 patients who were operated in our clinic, whose pathology specimen reported as a glial tumor or metastatic tumors. We compared serum and tissue levels of miRNAs which are especially associated with autophagy and checked the correlation between these values by using student t-test. Results: In the histopathological examination; 14 glioblastomas, 3 olidendrogliomas, 2 anaplastic astrocytomas, 2 metastatic tumors, 2 pilocytic astrocytomas, 1 anaplastic ependymoma, 1 anaplastic oligodendroglioma, 1 diffuse astrocytoma and 1 ependymoma were observed.