Benign prostat hiperplazisi ve prostat karsinomunda musin histokimyası ile nükleoler organizasyon bölgeleri
Mucin histochemistry and nucleoler organizer regions in the benign prostatic hyperplasia and prostatic carcinoma
- Tez No: 69887
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. COŞKUN ÖZSARAÇ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Patoloji, Pathology
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Ocak 1992-Haziran 1997 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji ABD'nda prostat karsinomu tanısı almış 33 olgu ile, Ocak 1996- Haziran 1997 tarihleri arasında BPH tanısı almış, randomize olarak seçilen 50 olgu değerlendirilmiştir. Tüm olgulara müsin histokimyasını değerlendirmek amacıyla d- PAS+AB pH:2,5 ve AF+AB pH:2,5 kombine boyalan ile nükleer morfolojiyi değerlendirmek amacıyla AgNOR boyama yöntemi uygulanmıştır. Nötral müsinin BPH grubunda, karsinom grubuna göre daha yoğun olduğu, asit müsinin ise karsinom grubunda BPH grubuna göre daha yoğun olduğu istatistiksel olarak saptanmıştır. Karsinom grubunda Gleason grade' i artışı ile asit müsin sekresyonunun azaldığı gözlenmiştir. Ortalama AgNOR değerlerinin karsinom grubunda BPH grubuna göre daha yüksek olduğu istatistiksel olarak saptanmıştır. Karsinom olgularında ortalama AgNOR değerleri ile asit müsin sekresyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Karsinom grubunda AgNOR benekçiklerinin BPH grubuna göre daha iri, düzensiz, kümeler oluşturmuş, pleomorfik, koyu kahverenkli lekeler şeklinde olduğu gözlenmiştir. 72Müsin histokimyasının ayırıcı tanıda sitolojik ve yapısal özelliklerle birlikte yardımcı bir yöntem olarak kullanılabileceği, kullandığımız kombine boya yöntemlerinin zaman ve kesit sayısı açısından yararlı olduğu, AgNOR değerleri ile müsin sekresyonu arasında bir ilişki olmadığı,ancak AgNOR yönteminin tam koyma açısından destekleyici bir yöntem olarak kabulü için standardizasyonu gerektiği sonucuna varılmıştır. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been held at Gaziantep University School of Medicine Department of Pathology in the period of January 1992 through June 1997. Two group of patients have been included to the study ; 33 prostate cancer and 50 random selected benign prostate hyperplasia cases. To evaluate the musin histochemistry, d-PAS + AB pH : 2,5 and AF + AB pH : 2,5 combined stains and to evaluate the nuclear morphology AgNOR staining technique have been performed for all cases. The intensity of neutral mucin in BPH group was statistically greater than prostate carcinoma group. However the intensity of acid mucin in BPH and prostate carcinoma groups were vice versa. In prostate carcinoma group acid mucin secretion decreases when Gleason grade increased. Mean AgNOR levels in prostate carcinoma group was statistically greater than BPH group. In prostate carcinoma group we could not find statistically significant difference between the mean AgNOR levels and acid mucin secretion. The AgNOR dots in prostate carcinoma group were bigger, more irregular, clustered, pleomorphic and dark brown when compared with BPH group. 74In this study we conclude that mucin histochemistry can be used as auxiliary test with cytology and stuctural properties in differential diagnosis, combined staining techniques are beneficial because they are less time consuming and decrease the need of more tisssue sections, there is no relation between AgNOR levels and mucin secretion, but AgNOR technique can be accepted as an auxiliary diagnostic tool after standardization. 75