Utilization of religious narrative in video games: The Binding of Isaac: Rebirth as a case study
Dini anlatının video oyunlarda kullanımı: Bir vaka çalışması olarak The Binding of Isaac: Rebirth
- Tez No: 698902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ALTUĞ IŞIĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Güzel Sanatlar, Religion, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, din ve video oyunlar arasındaki ilişkiyi, dini anlatıyı temel alan The Binding of Isaac: Rebirth isimli oyunun tasarımının derinlemesine bir analizi üzerinden incelemektedir. Oyun öğeleri (karakterler ve eşyalar) ile oyun tasarımcısının esin aldığı dini kaynaklar karşılaştırılmış, ardından bu öğelerin oyuna ne şekilde dahil edildiği analiz edilmiştir. Oyun mekanikleri özelinde, dini anlatının video oyunlardaki kullanımının iç tutarlılık, anlaşılırlık ve oyun öğelerinin sayısı gibi veçhelerden değerlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study discovers the relationship between video games and religion from a game design perspective, through an in-depth analysis of a game named The Binding of Isaac: Rebirth which is based on religious narrative. A comparison was made between the related game elements (characters and items) and the religious sources they were borrowed from, and then the implementation of said elements were analyzed. This study has found that the utilization of religious narrative concerning game mechanics can be evaluated by criteria such as the internal consistency, the coherence, and the amount of the implemented game elements.