Hibrit tasarım kavramı ve moda tasarım sektöründeki etkisi
The concept of hybrid design and its effect on fashion design sector
  1. Tez No: 698952
  2. Yazar: ÖZLEM AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU ATALAY ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tasarım ve üretim yöntemleri sürekli değişmektedir. Günümüzde tasarım ve üretim süreçlerinin çoğu otomatik olmuştur. Artık tasarımcılar geleneksel ve modern teknolojileri birleştirerek kendilerini ifade edebilecek bir yapı oluşturarak geleneksel tasarımı değiştirmek için dijital tasarım ve üretimi kullanmaktadır. Gelişen teknoloji tasarımcıların fikirlerini hızla uygulamalarını sağlamakta ve farklı yaşam eğilimlerini göz önünde bulundurarak değişik gelenekleri birleştirmelerini sağlamaktadır. Dijital teknolojilerin geleneksel yöntemlerle birleştirilmesi bazı tasarımcıların merkezinde yer almakta ve tasarımcılar gelenekselliği çağdaş bir yapım pratiğinde birleştirerek hibritleşme kavramının ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Hibrit tasarım, birbirini yok etmek yerine birleştiren, iki farklı durumun kombinasyonuyla oluşturulmuş bir kavram yönetimidir. Teknoloji, sanat ve bilimi tasarıma dahil ederek benzersiz bir deneyim ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Yeni çok katmanlı yapıları benimsemek ve oluşturmak hibrit tasarım kavramının merkezinde yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, hibrit tasarımın moda tasarıma olan etkisinin önemini ortaya koymaktır. Bu nedenle, bu tez kapsamında literatür taramasını içeren bir yöntem izlenmiş, hibrit tasarımın gelişimi, moda tasarımında geleneksel üretimden hibrit yöntemlere geçiş ve hibrit tasarımlarda kullanılan teknolojik gelişimler incelenmiştir. Teorik araştırmalar vaka örneklerinin incelenmesiyle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The methods of design and production are continuosly changing. Today most of the design and production processes are automatised. Currently designers are using digital design and production to change the traditional design by combining traditional and modern technologies to creat a structure in which they can figure out themselves. Developing technology enables designers to carry out their ideas swiftly and to combine different traditions by considering variant tendencies. Combining traditional technologies with digital ones helps some designers to put forward the concept of hybrid design in which the designers can creat unite the traditionalism with modernity. Hybrid design is a concept which combines two different styles of wiping out each other. It aims to creat a unique experience by employing technology, art and science in the process of designing. Adopting and creating new multilayered structures is in the centre of hybrid design concept. The aim of this study is to put forward the importance of the impact of hybrid design on fashion design. Thus, the growth of hybrid design, transition to hybrid methods from traditional ones and the technological developments that are used in hybrid designs are studied in this thesis by following literatüre survey methods. Theoretical researches are supported by analysing the case models.