Avrupa Birliği'nin Batı Balkanlar politikalarının sosyal inşacı yaklaşımla değerlendirilmesi
Evaluation of Western Balkans policies of the European Union with a social constructivist approach
- Tez No: 698953
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği'nin (AB) Batı Balkanlar politikalarını sosyal inşacılığa destek veren karşılıklı etkileşim, uygunluk mantığı, kültür-kimlik ve çıkarlar-eylemler bağlamında incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, AB'nin Batı Balkanlar'ı sosyal inşacılık aracılığıyla ne yönde ve ne ölçüde etkilediğini araştırmaktır. Bu bağlamda Eurobarometre sonuçları, bölge ikincil yazarları, bölgesel kamuoyu yoklamaları ve bölge ülkelerine ilişkin yapılan röportajlar çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırmada, AB kurumlarının 1991-2021 yılları arasındaki bölgeye ilişkin raporları değerlendirmeye alınmıştır. Bu kapsamda, Avrupa Komisyonu Raporları, Avrupa Birliği Zirve Sonuç Bildirgeleri, Avrupa Birliği Konsey Kararları ve Avrupa Parlamentosu Raporları incelenmiştir. Bu niyet bildirgeleri ışığında, AB'nin Batı Balkanlar'a yönelik eylemleri de sunulmuştur. Vakalar incelendiğinde, hiçbir Batı Balkan ülkesinin AB konusunda, menfaat üzerinden şekillenen eylemler ve politikalar içinde olmadığı bir perspektif ortaya konmuştur. AB'nin Batı Balkanlar'a yönelik yaklaşımı sosyal inşacı formüle uygun biçimde kimlik, çıkarlar ve eylemler aşamaları üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the Western Balkans policies of the European Union (EU) in the context of mutual interaction, logic of appropriateness, culture-identity and interests-actions that support social constructionism. The main purpose of the study is to investigate in what direction and to what extent the European Union has affected the Western Balkans through social constructivism. In this context, Eurobarometer results, regional secondary authors, regional opinion polls and interviews made about the countries of the region were included in the study. In the study, the reports of the EU institutions regarding the region between 1991-2021 were evaluated. Within this framework, European Commission Reports, European Union Summit Final Declarations, European Union Council Resolutions and European Parliament Reports were examined. In the light of these declarations of intent, the actions of the EU towards the Western Balkans are also presented. When the cases are examined, a perspective has been put forward that no Western Balkan countries are involved in actions and policies shaped by interests on the EU. The approach of the EU to the Western Balkans has been evaluated through the stages of identity, interests and actions in accordance with the social constructivist formula.