The perspectives of the advertising professionals about the gender construction and femvertising in the digital advertising industry of Turkey
Reklam profesyonellerinin Türkiye dijital reklam sektöründe toplumsal cinsiyet inşası ve femvertising konusundaki perspektifleri
  1. Tez No: 698960
  2. Yazar: FELEK NAZ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kültürel üretim sisteminin bir parçası olan reklam endüstrisi, matbaanın kurulduğu yıllardan itibaren hayatımızda olmuştur. Dijitalleşme ile yaşanan gelişmeler, reklamcılık anlayışının ve reklam endüstrisinin yapısının değişmesinde büyük rol oynamıştır. Bu doğrultuda, ortaya çıktığı ilk yıllardan itibaren erkek nüfusunun baskın olduğu reklam ajanslarında, toplumsal cinsiyet inşasının da değişmeye başladığı gözlemlenmiştir. Reklamda kadınlara karşı gerçekleştirilen cinsiyet eşitsizliğine karşı çıkan Femvertising (kadın odaklı reklamcılık) kampanyaları da reklam endüstrisinde yaşanan dijitalleşmeyle beraber hızla artış göstermiştir. Bu çalışma, geleneksel reklamcılıktan dijital reklamcılığa geçişte Türkiye reklam sektöründe yaşanan toplumsal cinsiyet inşasındaki değişimleri, alanda çalışan profesyonellerin bakış açıları ile ele almaktadır. Katılımcı gözlemci ve dokuz reklamcı ile gerçekleştirilen derinlemesine görüşmeler yolu ile, reklamcılık sektörünün organizasyon yapısındaki erkek egemenliğine meydan okunulması ve Femvertising'in yaygın reklam uygulamalarından biri haline gelmesi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The advertising industry, which is a part of the cultural production system, has been in our lives since the establishment of the printing press. The developments experienced with digitalization have played a major role in changing the structure of the advertising industry. It has often been observed that gender roles and the power structure has also changed in advertising agencies where the men population has been dominant since its initial years of emergence. The increase in the Femvertising campaigns (women-oriented advertising), which stand against the gender inequality of women in advertising, have also rapidly increased in parallel to the digitalization in advertisements. This study addresses the changes in the gender construction in the advertising industry of Turkey in transition from traditional to digital advertising from the perspectives of the professionals working in the field. Through participant observation and in-depth interviews with nine advertising professionals it has been argued that male dominancy in the organizational structure has been challenged and the Femvertising has become one of the common practices of advertising.