Making superheroes: A look at Thor and Doctor Strange through the monomyth
Süper kahramanlar yaratmak: Thor ve Doctor Strange filmlerine monomit üzerinden bir bakış
- Tez No: 698961
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RANA TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tarih boyunca hikaye anlatıcılığı insan yaşamının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Bir hikaye anlatım şekli olarak mitler, dünyayı anlamanın ve kavramsallaştırmanın yollarındandır. Pek çok farklı mit, çeşitli kültürlerden kahramanların mitolojik yolculukları olsa da, ortak bir örüntüyü takip eder. Mitolojik kahramanların hikayelerinde tekrar eden bu örüntülere Joseph Campbell monomit (kahramanın yolculuğu) adını vermiştir. Günümüzün hakim hikaye anlatım ortamı olan film endüstrisi de kendi kahramanlarının hikayelerini anlatırken monomiti kullanmaktadır. Yönetimsel bir karar değişikliğiyle Marvel kendi süper kahraman filmlerini üretmeye başlamıştır. Marvel'in başarısı süper kahraman filmlerini daha önce hiç olmadığı kadar popülerleştirip, son on yılın en gözde janralarından biri haline getirirken, global ölçekte izleyici kitlesi tarafından beğenilmesini sağlamıştır. Bu tez, Joseph Campbell'ın monomitik yolculuğu ile Marvel Sinematik Evreni'nin hikaye anlatım yapısı arasındaki benzerlikleri Thor (2011) ve Doctor Strange (2016) filmlerini kullanılarak analiz etmek amacıyla yazılmıştır. Marvel, başarılı bir hikaye anlatımı için, Sinematik Evrenindeki filmlerin anlatı tarzını ve karakter gelişimini monomitik yapı üzerine kurmuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, storytelling has been an indispensable part of human life. Myths, as a form of storytelling, are ways to both understand and conceptualize the world around us. Even though there are many different myths, more specifically mythological journeys of the heroes from various cultures, many of them share common patterns that can be identified as certain steps to complete these journeys. These recurring patterns are universally found in mythological hero stories and named the monomyth, or the hero's journey, by Joseph Campbell. The film industry, today's dominant storytelling medium, also adopts the monomyth to tell its own hero's journeys. With a change in the managerial direction, Marvel Studios started to produce its own superhero movies. Marvel's success has brought about an iconic recognition of superhero movies which have become one of the most popular genres of the last decade and have been universally appreciated by the mainstream audience. In this thesis, I aim to seek the similarities between the monomythic cycle of Joseph Campbell's hero's journey and the storytelling structure of the Marvel Cinematic Universe (MCU) particularly focusing on two movies, Thor (2011) and Doctor Strange (2016). I will also argue that to build successful storytelling, Marvel has incorporated the monomythic structure into the narrative design of its movies and the character arc development of the superheroes in the MCU.