Karl Marx and Michel Foucault and the concept of ideology
Karl Marx ve Michel Foucault ve ideoloji kavramı
- Tez No: 698963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Karl Marx ve Friedrich Engels Alman İdeolojisi'nde, maddi yaşamı yani içinde bulunulan düşünsel ve fiziksel faaliyetler bütününü, insanın geçimini sağlamak için yürüttüğü etkinliğin bir sonucu olarak kabul eder. Dolayısıyla üretimin biçimi, bu maddi yaşamın kendisini de“koşullar”. İdeoloji kavramı ise bu tartışmada kendisine yer bulur. Michel Foucault da delilik, suç, cinsellik gibi deneyimler üzerinden mevcut insan ilişkilerinin,“maddi yaşamın”nasıl olup da bu şekilde işlediği üzerine çalışırken özne ve hakikat ilişkisini odağına alır. İdeoloji üzerine yürütülen polemikler, özünde bir hakikat anlayışı tartışmasıdır. Bu çalışmada Karl Marx ve Michel Foucault'nun bu konu üzerine öne sürdükleri düşünceler incelenecektir. Marx ve Foucault birbirlerine karşıt ya da hasım olarak görülseler ya da öyle lanse edilseler de Foucault'nun metinleri üzerine yapılacak inceleme bu konuyu netliğe kavuşturabilir. Düşünülenin aksine Foucault ile Marks'ın ideoloji, söylem ya da hakikat üzerine söyledikleri birbirlerine aykırı değil, büyük ölçüde tamamlayıcıdır. Michel Foucault Marx'a düşman değil, Marx'ı okuyan, Marx'ı işe koşan bir düşünürdür. Onun sorunu bir tür indirgemeci ve determinist Marksizm anlayışı iledir.
Özet (Çeviri)
In The German Ideology, Karl Marx and Friedrich Engels accept the material life, that is, all the intellectual and physical activities, as a result of the activity carried out by humans to earn their living. Thus, the mode of production“conditions”the material life itself. The concept of ideology belongs to this discussion. Michel Foucault, on the other hand, focuses on the relationship between subject and truth while working on why the existing human relations and the“material life”take place the way they are through experiences such as the madness, crime, and sexuality. The polemics on ideology are essentially a discussion of the understanding of truth. In this study, the ideas put forward by Karl Marx and Michel Foucault on this subject will be examined. Even though Marx and Foucault are seen or depicted as opposites or adversaries, a review of Foucault's texts can clarify this issue. Contrary to what one might think, what Foucault and Marx said about ideology, discourse or truth is not contradictory, but rather complementary. Michel Foucault is not an adversary of Marx but a thinker who has read and implemented Marx. His problem is with a kind of reductionist and determinist understanding of Marxism.