Avrupa ve Osmanlı İmparatorluğu'nda cadılık kavramı ve cadı kimliği temsilleri
The concept of witchcraft and representations of witch identity in Europe and the Ottoman Empire
- Tez No: 698971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN BALSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Tarih, Anthropology, Sociology, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bir insanın cadı olduğu için suçlanıp öldürülmesi, Avrupa'nın geç Ortaçağ ve Aydınlanma döneminin gündemini meşgul etmiş bir fenomen olmuştur. Cadının, Tanrının muktedirliğini ve Tanrı – kul arasındaki ikiliği tehdit etmesi dolayısıyla 1430 – 1780 yılları arasında meydana gelen cadı avı olayları, Avrupa tarihine has bir olgu olarak kabul edilse de, cadılık kavramı Avrupa ile sınırlı değildir. Osmanlı İmparatorluğu'na bakıldığı zaman da cadılık ile suçlanmış, bu nedenle cezalandırılmış kişiler ve bir takım cadı vakaları sebebiyle alınması gereken önlemlerden bahsedildiği görülmektedir. Bu çalışmada amaçlanan ise, Batılı anlamda bir cadı kimliğinin karşılığını aramaktan ziyade, Osmanlı İmparatorluğu içerisinde cadının nasıl bir profil çizdiğini karşılaştırmalı bir şekilde incelemek olacaktır. Cadı kimliği incelenirken, cadının temsil ettiği 'doğaüstü güçler – büyü, kadınlık' gibi unsurlar üzerinden yaklaşılarak konu geniş bir bağlamda ele alınacaktır. Böylece, Osmanlı İmparatorluğu'nda cadı ve cadının temsil ettiği unsurlar ile kurulan ilişkiyi anlamak açısından bu çalışmanın farklı bir perspektif sunmada yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In late medieval and early modern Europe, it was not an unusual phenomenon to be tried and condemned to death with the accusation of witchcraft, as witchcraft threatened not only the binary between God and its subjects but also God's unquestionable sovereignty. Although the witch hunts that took place between 1430 and 1780 have been deemed as an exclusively European phenomenon, the notion of witchcraft was not confined to Europe. Examples of accusation, punishment, and precaution concerning witchcraft can be observed in Ottoman sources as well. In this thesis, rather than seeking the equivalent witch identity in its European sense, I attempt at demonstrating the reception of witchcraft in the Ottoman Empire from a comparative perspective. In analyzing the witch identity, I situate the topic into a broader context by reference to the notions of supernatural, sorcery, and womanhood. Thus, this study offers a new perspective to understand the relationship between the witch and its receptions in the Ottoman Empire.