Sıçanlarda yanık hasarı sonrası intestinal motilitede azalma: Endojen endotelinlerin rolü
  1. Tez No: 69899
  2. Yazar: ERDEN EROL ÜNLÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu araştırma, deri yanığı hasarından sonra oluşan intestinal motilite değişikliklerinde endojen endotelinlerin rolünü araştırmak amacıyla yapılmıştır. Eter anestezisi altında, Wistar albino cinsi sıçanların (200-3 OOgr) sırt derileri traş edilerek 90°C suyla 10 saniye temas sonucu tam kat yanık oluşturuldu. Yalancı yanık grupları ise 22°C suyla 10 saniye işlem gördü. ET reseptör antagonisti PD1 56252 (lOmg/kg/gün; iv) akut ve kronik gruplarda yanıktan 48 saat önce verilmeye başlandı. Kronik grupta yanıktan 3 gün sonraya kadar devam etti. intestinal geçiş indeksi yanıktan 1 saat sonra (akut) ve 3. gün de (kronik) değerlendirildi. Alman ince barsak örneklerinde MPO aktivitesi ve PO düzeyleri ölçüldü. Yanığın derinliğini doğrulamak için, deriden alman örnekler ışık mikroskobuyla değerlendirildi. Akut ve kronik yanık gruplarında geçiş indeksleri (%44.27±2.99 ve 50.21±1.4), yalancı yanık gruplarına göre (%78.16±2.98 ve %67.35±4.12; pO.001-0.01) belirgin derecede azalma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) This study was undertaken to assess the possible role of endogenous ETs in intestinal motility alterations following thermal injury. Under ether anesthesia, the dorsum of Wistar albino rats (200-3 OOg) was shaved and exposed to 90°C water for 10 seconds which induced a full thickness burn. Sham groups were exposed to 22 °C water for 10 seconds. ET receptor antagonist PD1 56252 (10mg/kg/day; iv) was administered starting at 48h prior to burn injury in both acute and chronic groups, while the treatment was continued for 3 days following burn injury in the chronic groups. Intestinal transit was measured on the first hour (acute) and 3rd day following burn injury (chronic). MPO activity level and protein oxidation were measured in the samples which were taken from small intestine. Skin samples were evaluated by light microscopy to confirm the depth of the burn injury.