Sosyal Sigortalar Kanunu'nda isteğe bağlı sigortalılık (SSK Madde:85)
Voluntarily ınsurance in the Social Security Act (Art 85)
- Tez No: 69898
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Sosyal Güvenlik Kavramı modern toplumların bir ürünü olarak kabul edilebilir. Sanayi devrimi ile birlikte çalışanların karşılaştıkları riskler artmış ve kişilerin Sosyal Güvenliklerinin sağlanması önem kazanmıştır. İnsanlar hayatları boyunca gelir ve kazançlarında bazı azalmalarla karşılaşırlar ve bazen de ilave harcamalar yapmasını gerektiren olay ve tehlikeler ile karşılaşabilirler. İnsanların ihtiyaçları arttıkça kendisi tarafından karşılanması zorlandığından kendilerini ve geleceğini güvenlik altına alma isteği artmaktadır. Sosyal Güvenliğin amacı şudur; insanların gelecekle ilgili endişelerini en aza indirmek ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaktır. Sosyal Güvenliğin sağlanması kurumlar aracılığıyla gerçekleşmektedir. Ülkemizde çalışan nüfusun sosyal güvenlikleri şu kurumlar tararından karşılanır. - 506 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'na tabi Sosyal Sigortalar Kurumu - T.C. Emekli Sandığı - Bağ-Kur (Esnaf ve Sanatkarlar ile diğer bağımsız çalışanların Sosyal Sigortalar Kurumu) - 506 saydı yasanın geçici 20. maddesine tabi sandıklar ile sağlanmaktadır. Tezimin konusu olan İsteğe bağlı Sigortalılık zorunlu sigortalılık niteliğini yitirmiş olanları veya bu niteliğini kaybettikten sonra herhangi bir başka işte çalışmayanları kapsar. Belli bir süre çalışıp ayrılan insanların sosyal güvenliklerini devam ettirme imkanı veren uygulama şeklidir. Bu uygulama 506 sayılı SSK'nun 85. maddesinde incelenmiştir. İsteğe Bağlı Sigortalılıktan yararlanmak veya yararlanmamak tamamiyle kişinin tercihine bırakılmıştır. Sigortadan yararlanma Malûllük, Yaşlılık ve Ölüm ile sınırlıdır. Katkılarını ödedikleri sürece sağlık yardımından yararlanamazlar. Sağlıkyardımından ancak emeldi olduktan sonra yararlanabilirler. Emeklilik döneminde emeklilikten sağlanan faydalar hepsinde aynı olmaktadır. Sosyal Güvenlik kavramı toplumun bütün bireylerini kapsamayı amaçlamaktadır. Bu nedenle İsteğe Bağlı Sigorta bunun önemli bir parçasıdır. Bu kolaylık ile pek çok kişinin güvenlik şemsiyesi altına girmesi teşvik edilmektedir.
Özet (Çeviri)
83 SUMMARY The concept of social security can be admitted as a production of modern societies. Together with industrial revolution risks to be faced by the workers have increased and providing social security to those persons has gained importance. During their lives men face some decrase in their income and their earnings and sometime thes are faced with some events and dangers which could require additional expenses. As the needs of people are increased to meet them becomes difficult and the request of to tahe themselves and their future under security is also increasing. The aim of Social Security is: to reduce to minimum the suspects of persons relating to their future and providing to feel themselves secure. Providing social security is realised through instutions. In our country the social securities of working population are provided by: Social Security Institution covered by the Act No. 506, The Pension Fund of the Republic of Turkey, BA?-KÜR covered by the Act No. 1479 and No. 2926 (Independent Workers Social Funds covered by the transitonal Article 20, Acst No. 506) Voluntary insurrance in Social Security institution which is the subject of my thesis covers those who have lost their compulsory insurrance quality or who are not working in any job after loosing those quality. This is a kind of applying social security which gives the possibility to continue the social securities of persons who worked for a certain period. This appliance has been studyed in the article No. 85, Act No. 506, To benefit of the voluntary insurrance or not to benefit is left completely to the choice of the person. To benefit from this insurrance is limited with physical disability, old age and death. Thes can not benefit of any medical assistance during the period the pay their contributions. Thes can only benefit of the medical assistance once thes are retired. During the pension period there is no difference between them and those who are retired from a Social Security establishment. The concept of social security is aiming to cover all individuals of the society, for this reason, voluntary insurrance is a essential part of it. With this facility most people are encouraged to be under a security umbrella.