Yetişkin bireylerin hedonik açlık durumları ile antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between adult individuals hedonic hunger status and their anthropometric measurements
- Tez No: 698999
 - Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Haliç Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, yetişkin bireylerin hedonik açlık durumları ile antropometrik ölçümleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Ocak – Mart 2021 tarihleri arasında Batman'da bulunan özel bir hastanenin Beslenme ve Diyetetik bölümüne başvuran, gebe olmayan ve diyabet tanılı olmayan, 36 kadın ve 13 erkek olmak üzere 49 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerini ve beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla anket formu; hedonik açlık düzeylerini ölçmek için Besin Gücü Ölçeği, Görsel Analog Skalası ve Duygusal İştah Anketi uygulanmıştır. Antropometrik ölçümler araştırmacı tarafından Omron BF 511 cihazı ve mezura kullanılarak ölçülmüş ve anket formunun ilgili bölümüne kaydedilmiştir. Bu çalışmadaki bireylerin yaş ortalaması 30,14 ± 10,85 yıl, kadınların Beden Kütle İndeksi (BKİ) ortalaması 26,28 ± 6,69 kg/m² ve erkeklerin 27,22 ± 2,10 kg/m²'dir. Kadınların %69,4'ünün bel çevresi uzunluğu 80 cm ve altı, erkeklerin %92,3'ünün 94 cm ve altındadır. Vücut yağ yüzdesi ortalaması kadınlarda %33,8 , erkeklerde %27,0'dır. Kadınların BGÖ skorları ortalamaları 2,81 iken erkeklerin 2,83'tür. Kadınların DİA skorları ortalamaları 108,8 , erkeklerin 112,0'dır. BKİ ve hedonik açlık düzeyleri değerlendirildiğinde, kadınlarda en yüksek BGÖ skorlarının 35 kg/m² ve üzeri grupta olduğu, BKİ düştükçe BGÖ skorlarının düştüğü ancak BKİ değerleri 25-29,99 kg/m² olan grubun 30,34,99 kg/m² olan gruptan daha yüksek BGÖ skorlarına sahip oldukları görülmüştür. Erkeklerde BKİ değerleri yükseldikçe BGÖ ve DİA skorlarının da yükseldiği gözlenmiştir. Kadınlarda en düşük DİA skorları BKİ değerleri 18 kg/m² ve altı grupta saptanmıştır. BKİ değerleri yükseldikçe DİA skorlarının arttığı görülürken; farklı olarak BKİ değerleri 30-34,99 kg/m² olan grubun 35 kg/m² ve üzeri olan gruptan daha yüksek DİA skorlarına sahip oldukları görülmüştür. Çalışma verilerinin, literatürdeki çalışmaların bazılarıyla paralel, bazılarıyla ise çelişkili olması nedeniyle, kesin sonuçlara ulaşılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the relationship between hedonic hunger status and anthropometric measurements of adult individuals, with 49 participants 13 men and 36 women, who were not pregnant and not diagnosed with diabetes, who applied to the Nutrition and Dietetics Department of a private hospital in Batman between January and March 2021. A questionnaire formed to determine the demographic characteristics and eating habits of the participants; Power of Food Scale, Visual Analog Scale and Emotional Appetite Questionnaire was applied to measure hedonic hunger levels. The anthropometric measurements were measured using the Omron BF 511 device and tape measure. The mean age was 30.14 ± 10.85 years, the mean Body Mass Index (BMI) for women was 26.28 ± 6,69 kg/m² and for men was 27.22 ± 2,10 kg/m². The waist circumference of 69.4% of women is 80 cm or less, 92.3% of men is 94 cm or less. The average body fat percentage is 33.8% in women and 27.0% in men. While the mean PFS scores of women are 2.81, it is 2.83 for men. Mean EMAQ scores of women are 108.8 and 112.0 for men. In women, the PFS scores decreased linearly as BMI decreased. However, the group with BMI values of 25-29.99 kg/m² had higher PFS scores than the group with BMI values of 30-34.99 kg/m². BMI increases in men, PFS and EMAQ scores also increase. The lowest EMAQ scores in women were found in groups of 18 kg/m² and below, and it was observed that scores increased linearly as BMI increased; differently, it was observed that the group with a BMI of 30-34.99 kg/m² had higher scores than the group with a BMI of 35 kg/m² and above. Since the study data are parallel to some of the studies in the literature and contradictory with others, more studies are needed to reach definitive conclusions.