İleri evre endometrium kanserine etki eden faktörler ve histopatolojik tip ile sırı'nin önemi
Evaluate the factors that affects advanced endometrial cancer and importance of histopathological type and siri ratio
- Tez No: 699014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED HANİFİ BADEMKIRAN, PROF. DR. ÖZCAN BALAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
2014-2020 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde opere edilen ve patoloji sonuçları endometrium kanseri ile uyumlu gelen 219 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Evrelendirme yapılarak hastaların yaş, gravida, parite, grade, BMI, LVSI, tümör çapı, myometrial invazyonları, servikal, adneksiyel ve omental tutulumları, lenf nodu metastazları incelendi. Preoperatif dönemdeki görüntüleme yöntemleri; preoperatif ve postoperatif Ca 125 ve Ca 19-9 seviyeleri arşivden taranarak değerlendirildi. Hastalar endometrioid ve non-endometrioid endometrium kanseri; erken evre ve ileri evre endometrium kanseri olarak 2 ye ayrılarak histopatolojik tipe ve ileri evre evrelendirmeye etki eden faktörler incelendi. Sayısal ve kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistik, univariable sayısal normal dağılan değişkenler için student's t-testi, normal dağılmayan sayısal değişkenler için Mann-Whitney U testi kullanıldı. Kategorik değişkenler için ki-kare testi kullanılarak veriler değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Data of 219 patients, who were operated between 2014-2020 at Gaziantep University, Sahinbey Training and Research Hospital, whose pathology results were compatible with endometrial cancer were analyzed retrospectively. Staging, age, gravida, parity, grade, BMI, LVSI, tumor diameter, myometrial invasions, cervical, adnexal/omental involvements, and lymph node metastases of the patients were evaluated. The imaging methods utilised during the preoperative period and levels of preoperative and postoperative Ca 125 and Ca 19-9 were evaluated by scanning the archive. The patients were divided into endometrioid and non-endometrioid endometrial cancer types and early stage and advanced stage. The factors affecting the histopathological type and advanced staging were examined. Descriptive statistics were used for numerical and categorical variables. Student's t-test was used for univariable numerical normally distributed variables. Mann-Whitney U test was used for non-normally distributed numerical variables. Data were evaluated using the chi-square test for categorical variables. Patients with non-endometrioid endometrium cancer were older (p=0.02) and had more advanced stage (p=0.03) compared to those with endometrioid type.