Sıçanlarda oluşturulan interpolasyon flebi modelinde İnsan Rekombinant Epidermal Büyüme Faktörü kullanımının neovaskülarizasyon ve pedikül ayrılma süresine etkisi
The effect of Human Recombinant Epidermal Growth Factor on neovascularization and pedicle division time in a rat interpolation flap model
- Tez No: 699023
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KEÇECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç:Plastik cerrahi pratiğinde interpolasyon flepleri geniş ve derin defektlerin kapatılmasında sıklıkla tercih edilen flepler arasındadır. Ancak klinik pratikte pedikül ayrılması için en az 2-3 hafta beklenmesi hala ciddi bir problem teşkil etmekte olup bu durum hastaların hastanede kalma sürelerini uzatmakta, çeşitli morbiditelere sebebiyet vermekte ve bunlara bağlı olarak hastane masraflarını artırmaktadır. Epidermal Büyüme Faktörü (EGF) klinik pratikte yara iyileşmesini artırmak için kullanılan bir ajandır. İnterpolasyon fleplerinde pedikül ayrılma süresinin alıcı yataktan gelişen neovaskülarizasyona bağlı olduğu bilinmektedir ve bu süreç yara iyileşmesi aşamalarını içermektedir. Bu çalışmamızda erken dönemde yapılan pedikül ayrılmasında EGF'nin flep üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem:Çalışmada Wistar albino cinsi olan ve ağırlıkları 200±50 gram arasında değişen 36 adet dişi ve erken sıçan kullanıldı. Sıçanlar ağırlık ve cinsiyet farkı gözetilmeksizin kontrol ve çalışma grubu olarak 2 ana gruba ayrıldı. Her ana grup kendi içinde 3 alt gruba ayrıldı. Tüm deneklerin sırt bölgesinden 1 adet kranial bazlı 5x5cm boyutunda, derinin tüm katmanlarını ve tabanda panniculus karnosus'u da içeren random cilt flebi eleve edildi. Tabandaki defektin 2,5cm' lik bölümü primer kapatılırken flep, distalde kalan 5x2,5cm' lik defekte inset edildi. Çalışma grubundaki deneklere flep inseti öncesi ¾'ü alıcı tabana,¼'ü de yara dudaklarına olacak şekilde toplamda 20 mikrogram tek doz Epidermal Büyüme Faktörü enjeksiyonu yapıldı. Kontrol grubundaki deneklere herhangi başka bir madde enjeksiyonu yapılmadı. Postoperatif 8., 11. ve 14. günlerde her alt gruptaki 6 adet sıçanın proksimal pediküllerine ayırma işlemi yapıldı. Pedikülü ayrılan her flep ayırma işlemi sonrası yedi gün boyunca takip edildi. Yedinci gün sonrası her flebin fotoğrafları çekildi ve histopatolojik örnekler de yine aynı günde alındı. Fotoğraflar Adobe Acrobat Reader DC 2021 programına aktarılarak her flepteki yaşayan alanlar ve nekroz alanları piksel ve yüzde olarak ölçülerek karşılaştırıldı. Tüm deneklerin flepleri histopatolojik olarak incelenerek reepitelizasyon, yangı, fibroblastik aktivite, granülasyon dokusu formasyonu ve neovaskülarizasyon parametreleri üzerinden karşılaştırıldı. Bulgular:İstatistiksel sonuçlar değerlendirildiğinde kontrol grubundaki alt grupların kendi içinde yapılan yaşayan flep alanı ve nekroz alanları karşılaştırmaları arasında anlamlı fark olduğu (p=0.009) ancak çalışma grubundaki alt gruplar arasında yaşayan flep alanları arasında anlamlı fark olmadığı izlenmiştir (p=0.115). Histopatolojik sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildiğinde postoperatif 8.
Özet (Çeviri)
Aim:In Plastic Surgery practice, interpolation flaps are among the more frequently preferred flaps for closure of large and deep defects. However, waiting for at least 2 to 3 weeks for pedicle division is still a serious problem in clinical practice, since prolonged hospitalization of patients causes various morbidities and increases medical costs accordingly. Epidermal Growth Factor (EGF) is an agent used in clinical practice to enhance wound healing. The division time for the pedicle of interpolation flaps is depended on the neovascularization from the recipient bed, and this process includes wound healing stages. In this study, we aimed to investigate the effect of EGF on the flap in early pedicle division. Materials and Methods: In the study, 36 female and male rats of Wistar albino genus weighing between 200±50 grams were used. Regardless of their weight and gender, the rats were divided into 2 main groups as control and study groups. Each main group was divided into 3 subgroups in itself. A random cranial based skin flap of the size of 5x5cm was elevated from the back region of all subjects, including all layers of the skin and panniculus carnosus. While the 2.5 cm portion of the defect was closed primarily,the flap was inset into the distal 5x2.5 cm portion. Before the inset of the flap, in the study group, a single dose of 20 micrograms Epidermal Growth Factor was injected to the recipient site and to the wound edges, divided into ¾ and ¼ respectively. The subjects in the control group were not injected with any other substance. On the 8th, 11th and 14th postoperative days, proximal pedicle division was performed on the 6 rats in each subgroup. Each flap was followed for the next seven days following the division from its pedicle. After the seventh day, each flap was photographed, and histopathological samples were collected. The photographs were transferred to the Adobe Acrobat Reader DC 2021 program and the living areas and necrosis areas in each flap were compared by counting pixels and calculating percentages. The flaps of all subjects were examined histopathologically and compared on parameters of reepithelialization, inflammation, fibroblastic activity, granulation tissue formation and neovascularization. Results:When the statistical results were evaluated by comparing living flap area and necrosis area, a significant difference was observed between the subgroups in the control group (p=0.009), but there was no significant difference between the subgroups in the study group (p=0.115).