Kriz yönetimine stratejik bakış: Türkiye'deki kurumların kriz yönetimi süreçlerine ilişkin bir araştırma
Strategic view on crisis management: A research on the crisis management processes in the institutions in Turkey
  1. Tez No: 699022
  2. Yazar: ŞEYMA TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU EKER AKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kriz kavramı, sosyal bilimlerin diğer alanlarında da olduğu gibi birden çok tanıma sahiptir. Ancak, krizin en genel anlamıyla, içerisinde tehdit ve fırsatları barındıran bir süreç olduğundan bahsedebiliriz. Buna bağlı olarak bir krizin tehdit mi yoksa fırsat mı olacağını kriz yönetim süreci belirlemektedir. Günümüzde kriz yönetimine sadece reaktif değil, proaktif bir bakış açısıyla yaklaşmak gerekmektedir. Bu anlamda, kriz yönetimine; bir taktik değil, stratejik yönetimin bir parçası olarak yaklaşılması gerekmektedir. Kurumlar, kriz yönetimine stratejik bakış açısı getirebilmek için, birden çok bileşenin eş zamanlı ve düzenli olarak çalışmasını sağlayabilmelidir. Türkiye'deki kurumların kriz yönetim süreçlerine ilişkin bir araştırma adlı bu çalışma, Türkiye'de farklı alanlarda hizmet veren kurumların, kriz yönetiminine ilişkin beş unsurda; planlama, hazırlık, kriz yönetimine stratejik bakış, kriz dönem uygulamalarını ne ölçüde yerine getirdiklerini ortaya koymakta ve kurumların geçmişte yaşanmış kriz tecrübesi olup olmadığına göre kurumlar arası farklılıklar olup olmadığını analiz etmektedir. Çalışma için Türkiye'de farklı alanlarda hizmet veren kurumların; kurumsal iletişim departmanlarında görev yapan kurumsal iletişim ve halkla ilişkiler profesyonelleri ve çalışanlarına, e-posta yolu ile anket gönderilerilerek veriler toplanmış ve gelen yanıtlar doğrultusunda kriz yönetimine ilişkin beş unsurun altında değerlendirilen ifadelerden planlama kategorisinde gidilmesi gereken çok yol olduğu, hazırlık kategorisinde kurumların hazırlık aşamasıyla ilgili ciddi eksiklikleri olduğu, kriz yönetimine stratejik bakış kategorisinde; kurumların kriz yönetimini stratejik olarak ele alma konusunda eksik kaldığını, kriz dönemi uygulamaları ve kriz dönemi sonrası kategorilerinin de geliştirilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Kriz yaşamış kurumların, geçmişteki kötü tecrübeleri sayesinde, kriz yönetimini daha ciddiye almalarına neden olduğu sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The concept of crisis has multiple definitions, as in other fields of social sciences. However, in the most general sense, we can say that the crisis is a process that includes threats and opportunities. Therefore, crisis management process determines whether a crisis will be threat or opportunity. Today, crisis management should be approached not only from a reactive but also from a proactive perspective. In this sense, crisis management should be approached as a part of strategic management, not as a tactic. Institutions should be able to ensure that multiple components work simultaneously and regularly in order to bring a strategic perspective on crisis management. This study, named as a research on the crisis management processes of institutions in Turkey, examines the five elements of crisis management of institutions serving in different fields in Turkey; planning, preparation, strategic view on crisis management, the extent to which they have fulfilled the crisis period applications, and analyzes whether there are differences among institutions according to whether the institutions have had a crisis experience in the past. In the study, the survey is sent by e-mail to the corporate communication and public relations professionals and employees working in the departments of corporate communication of the institutions serving in different fields in Turkey. In the direction of data and answers collected, it is concluded that there are a lot of phases to make in the planning category, one of the statements evaluated under the five elements about crisis management, the institutions have many deficiencies about the preparation stages in the category of the preparation, the institutions have the deficiency to strategically take the crisis management in the category of strategic view on the crisis management, crisis period implementations and categories after crisis period should also be developed. It is reached the conclusion that crisis management should be taken seriously because of the bad experiences of the institutions, which experience the crisis in the past.